Неділя, 12 липня 2020p.
Оксфорд Медікал проктолог

На Буковині відкрилась виставка вишивок Михайла Покиданця (фото)

В учбово-методичному центрі культури Буковини, відбувся мистецький перформанс «Народження Майстра або Думи на полотні» з нагоди 75-річчя від дня народження майстра художньої вишивки, заслуженого майстра народної творчості України Михайла Покиданця.

В залі центру, як кажуть “голки ніде було упасти” пана Михайла прийшли привітати чинники влади, родина та багато друзів. Відкрили перформанс своєю композицію “Думки на полотні” студенти Чернівецького обласного училища мистецтв ім. Сидора Воробкевича. Робота втілена під керівництвом заслуженої артистки України Марії Анни-Дарії Андрусяк. Керівник курсу- Марія Некифоряк. Академічний хор Чернівецької обласної філармонії керівник- Надія Селезньова та заслужений артист України Василь Данелюк. Також ювіляра прийшли привітати заслужені артисти України, Іван Ковацюк та Оксана Савчук.

За фахом він географ, серйозно займався хореографією, розробляв узори вишивок, тепер вишиває. Жив на Верховині, у Калуші. На Буковині створив етнографічний музей, викладає хореографію і керує шкільним танцювальним колективом. І має понад 30 виставок вишивок.

Цікаво, що це захоплення пов’язане з фільмом "Тіні забутих предків". На початку 60-х років випускник Львівського університету керував танцювальним ансамблем Верховинського лісокомбінату і режисер відомої кінострічки Сергій Параджанов запросив його зніматися у фільмі — танцювати. Тоді ж Михайла Покиданця зацікавили костюми героїв, чудово оздоблені. Зараз майстер вишиває не лише хрестиком, а й штапівкою, низинкою, виконує мережки. В основі вишивок — давні орнаменти, котрі він вдосконалює і розширює. Кожна робота унікальна, бо двічі один узор не вишиває. На чоловічих сорочках переважають зелені і сині кольори, нетрадиційні для Прикарпаття.

У нього понад 500 розробок візерунків для вишивання. За радянських часів «за Покиданцем» вишивали від Прибалтики до Сахаліну. Він був першим майстром народної творчості, хто презентував світові орнаментальне мистецтво вже незалежної України. У 1991 році Михайло Григорович мав у Канаді кілька персональних виставок у межах відзначення століття з моменту переселення до Канади перших українців. А були ними, як відомо, два бойки на прізвища Ілиняк і Пилипів із прикарпатського села Небилів. Тому перед тим, як їхати до Канади, навідався до Небилова, вивчав бойківську вишивку у приватній колекції Володимира Хатченка.

Нещодавно Михайло Покиданець вишив рушники на теми творів Шевченка, які ілюструватимуть подарункове видання "Кобзаря". Саме ці рушники, а також весільні рушники (до речі, без жодного вузлика), сорочки, елементи одягу, серветки представлені на виставці. Та це лише частка багатогранної творчості митця.

Михайло Покиданець - заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат Чернівецької обласної премії ім. Георгія Гараса. Учасник виставок в Україні й за кордоном. Перша виставка робіт відбулася 1989 року у місті Вінніпег (Канада). Згодом персональні виставки у Києві, Вінніпезі (Канада), Мінську, Сочі та ін. У 2005-2006 — у Київському літературно-меморіальному будинку в музеї Т. Г. Шевченка відбулися персональні виставки робіт, присвячених Кобзареві.

Степан Карачко, краєзнавець

Фото

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)


...

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Загрузка...
Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення