Субота, 05 грудня 2020p.
Оксфорд Медікал проктолог

Люстрація в прокуратурі Чернівецької області пройшла не до кінця, обіцяють закінчити до червня

Чернівецька область - один з небагатьох регіонів країни, де процес люстрації прокурорських стався на перший погляд з достатнім розмахом. Правда, за зовнішньою ширмою нібито масштабних змін, пов'язаних з вигнанням з лав відомства кадрів попереднього режиму, на ділі виявляється, що біля керма залишилося чимало людей, які в минулому завзято служили старої правлячої верхівки.

Молодий прокурор пресував активістів Євромайдан за вказівкою «з верхів»

Мабуть, найпершим, кого вимагали люструвати буковинські активісти, ще минулої зими, коли країну охопили події, пов'язані з Євромайданом, був прокурор області Павло Павлюк. До того часу, уродженець Маріуполя встиг пропрацювати у найменшому регіоні країни трохи більше двох місяців, змінивши колишнього облпрокурора Петра Коваля, який пішов на підвищення в ГПУ.

Причиною, з якої розсердилася громадськість тоді на самого молодого облпрокурора країни, який зайняв свій пост в 32 роки, стала позиція облпрокуратури і особисто Павлюка по відношенню до учасників антиурядових акцій. Так, на початку грудня 2013-го, обласна прокуратура порушила кримінальні справи за фактом захоплення і блокування будівлі Чернівецької міськради. Павлюк тоді мав намір притягнути до відповідальності організаторів і виконавців захоплення адмінбудівлі, «адже такі дії не мають нічого спільного з мирними акціями», при цьому заявивши, що активістам загрожує до трьох років в'язниці. Правда, прокурор тоді забув згадати, що будівлю міськради, відповідно до чинного законодавства, належить територіальній громаді, до якої належать, у тому числі і учасники акцій протесту. А тому, закрити двері міської мерії, оточивши її кордоном міліції, є також порушенням закону.

Теж саме відбувалося і два місяці тому, у лютому минулого року. Коли в країні вже палахкотіла революційна пожежа, облпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом захоплення адмінбудівлі Чернівецької облдержадміністрації. Тим самим, значно погіршивши стан в регіоні, де як і в інших областях Західної України, місцеві жителі активно підтримували прихильників Майдану.

Вже відчуваючи, що справа пахне смаженим, Павлюк на брифінгу заявив, що, оскільки в країні прийнятий закон про амністію учасників акцій протесту, то для того, щоб він був реалізований, активістам необхідно звільнити захоплений будинок ОДА. Тим самим, нібито люди звільнять себе від кримінального переслідування. Але, зрозуміло, на угоду з прокурором ніхто з активістів не пішов, і будівля тоді так і залишилося під контролем євромайданівців. Так як режим Януковича доживав в країні свої останні дні, вказівку, спущену Павлюку верхівкою ГПУ щодо місцевих активістів, тоді виконати не вдалося.

Втім, після приходу нової влади, Павлюку була уготована доля всіх інших облпрокурорів країни, що займали свої пости до перемоги Революції гідності - він був звільнений з відомства. При цьому, в ГПУ і до цього дня не поцікавилися фактами порушення законодавства в частині переслідувань учасників масових акцій протесту в період з листопада 2013 по лютий 2014 рр. з боку даного суб'єкта.

Зами уникли люстрації і живуть «в шоколаді»

Звільнитися з облпрокуратури слідом за своїм шефом довелося і першому заступнику Павлюка Олегу Вітруку. Щоправда, йому пощастило значно більше. Його від'їзд з Чернівців був пов'язаний не зі звільненням з органів, а переведенням на роботу в апарат ГПУ, де він зайняв посаду заступника начальника Головного управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні - начальника управління нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ. Тут він і трудиться досі, попри те, що за його минулими фактами автобіографії вже давно плаче Закон «Про очищення влади».

Але, його ім'я потрапило в недоторканний список «священних корів» Генпрокуратури, яких главою відомства Віталієм Яремою доручено не чіпати. Це дозволяє нині жити Вітруку «в шоколаді» не замислюючись про всякі там люстрації.

Ще один заступник - Станіслав Банчук - на сьогоднішній день таки звільнений з органів. Правда його ім'я не значиться в люстраційному реєстрі на сайті Мін'юсту. Це означає, що і відновиться на посаді прокурор зможе в будь-який час, так як заборону щодо заміщення керівних посад протягом 10 років в цьому випадку на нього не поширюється. А враховуючи зв'язки Банчука в ГПУ, з великою часткою ймовірності можна припустити, що так воно і буде. Адже він є племінником екс-заступника глави ГПУ Миколи Банчука. Правда, його дядько потрапив в опалу нинішнім літом через нібито даного ним розпорядження про звільнення з-під варти осіб, обвинувачених в організації масових заворушень в Одесі 2 травня минулого року, в результаті чого загинули 49 людей. Нібито тоді його звільнення вимагали у самій Адміністрації Президента.

Восени поточного року ім'я Банчука-старшого таки з'явилось в реєстрі осіб, щодо яких застосовані норми люстраційного законодавства. Працювати у відомстві він, звичайно ж, вже не зможе, але старі зв'язки в ГПУ напевно зможуть допомогти прилаштувати на «тепле містечко» в органи свого племяшку Стасика.

Втім, минулого року Банчуки влипли в земельний скандал, широко розтиражований ЗМІ. Мова йде про будівництво в селі Ломачинці Сокирнянського району Чернівецької області такого собі родового маєтку на березі Дністра. Раніше тут розташовувався піонерський табір, але місцеві «барони» вирішили збудувати тут туристичний комплекс «Услад». При цьому відведення землі під будівництво проводилося з порушенням законодавства без погодження з жителями села.

Цікаво, що всі звернення мешканців села, в тому числі і до органів прокуратури щодо будівництва туристичного комплексу, так і залишилися без належної реакції.

Не бажаючим платити "мзду" облпрокурор слав відписки

У числі люструваних виявився прокурор регіону Павло Ванзуряк, призначений у регіон у березні минулого року вже новим керівництвом ГПУ.

За попередньої влади протягом 2013 року Ванзуряк встиг попрацювати заступником керівника регіональної прокуратури, раніше прокурором Першотравневого району та прокурором міста Чернівці. Зі слів очевидців, що стикалися з Ванзуряком, він був одним з найсерйозніших хабарників на Буковині. Коли ж люди зверталися до нього за допомогою, не бажаючи платити "мзду", він з розумним виглядом вислуховував людину і, запевняючи того, що «у всьому розберемося» проводив його геть. У подальшому, людям, які зверталися за допомогою, приходили відписки на кшталт «ваше звернення розглянуто, порушень законодавства не виявлено» і, як кажуть, давай до побачення! Не дивно, що весь період його роботи на посаді голови облпрокуратури, його ім'я «висіло» на сайті громадської ініціативи «Люстрація. Буковина ».

З призначенням його на посаду облпрокурора пов'язано ще одна обставина. Практично одночасно з ним в регіон був призначений губернатором Роман Ванзуряк. Буковинська громадськість відразу ж заговорила, що відтепер їх край перетворюється на феодальне князівство імені Ванзуряків. Правда, чутки про те, що два високих чиновника є родичами, розвіяв сам облпрокурор в ході однієї зі своїх прес-конференцій, заявивши, що зі своїм "однофамільцем" - головою облдержадміністрації познайомився всього два тижні тому. Ось такий збіг, однак!

Проте довго засидітися на своїй посаді Павлу Ванзуряку не вдалося, бо подальшу прокуроську кар'єру начисто перекреслив набутий чинності Закон «Про очищення влади». Тому він вже минулої осені був занесений в «чорний список» люструваних чиновників Мін'юсту.

У той же час, якщо неухильно слідувати букві закону, то «підчистити» не завадило б і нинішнє керівництво облпрокуратури, адже всі вони займали керівні посади в період з 2010 по 2014 рр.

Так, перший заступник облпрокурора Олександр Іванюк працював прокурором Кіцманського району та Шевченківського району міста Чернівці. Ще один «зам» - Ігор Мустеца працював прокурором Шевченківського району міста Чернівці.

Застосувати норми люстраційного законодавства можна і до нинішнього облпрокурора Миколи Якимчука, так як даний суб'єкт раніше працював першим проректором Національної академії прокуратури України - вітчизняній «фабриці» з виробництва «синіх мундирів».

У відповіді на інформзапит редакції «Прокурорської правди», щодо подальшого проведення люстрації, в Чернівецькій облпрокуратурі вказали, що перевірки співробітників згідно «очищаючого» закону будуть проведені у два етапи - протягом березня-травня і квітня - червня цього року.

У зв'язку з тим, що прокуратура Чернівецької області залишилася недолюстрованою, «Прокурорська правда» має ряд питань до керівництва ГПУ:

- Чому в Генпрокуратурі не звертають уваги на факти з біографії нинішнього керівництва Чернівецької облпрокуратури, згідно з якими ті потрапляють під дію Закону «Про очищення влади»?

- Чи будуть притягнуті до відповідальності особи, що брали участь в кримінальних переслідуваннях активістів чернівецького Євромайдан минулої зими? Зокрема, мова йде про прокурора Павлюка, який виконував «вказівки» режиму Януковича - Пшонки.

- Чому досі до люстраційного реєстру не внесено ім'я екс-зампрокурора Чернівецькій області Станіслава Банчука, який у минулому був пов'язаний з гучними скандалами в регіоні?

- Як довго у вітчизняному прокурорському середовищі будуть присутні «священні корови» на кшталт колишнього заступника Чернівецького облпрокурора Олега Вітрука, який нині працює в апараті ГПУ, спокійнісінько «забивши» на люстрацію?

За матеріалами Прокурорської правди 
Оцінити матеріал:
(4 голосів)


...

Коментарі


Оцінити коментар! +1 просто петро
Сволотатпрокуро рська
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Загрузка...
Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення