П'ятниця, 24 вересня 2021p.
Оксфорд Медікал варикоз

Голова Путильської РДА Микола Савчук: Не треба боятися говорити людям правду

Микола Савчук Микола Савчук
Голова Путильської РДА Микола Савчук: Не треба боятися говорити людям правду.

14 липня минуло сто днів роботи голови райдержадміністрації Миколи Петровича Савчука. Він приступив до виконання службових обов’язків у час випробувань для кожного українця.

Цінова політика і реалії життя пересічних громадян не співпадають із їхніми фінансовими можливостями. Куди не глянь, - потрібні ресурси для життєдіяльності усіх сфер району. Підприємці-деревообробники відчули проблему нестачі лісосировини, розуміючи, що потрібно поглиблювати її переробку на місцях. Бюджетники готуються до оптимізації з метою економії державних коштів. Госпрозрахункові підприємства ледве зводять кінці з кінцями в умовах ринкової економіки. Зросла вартість комунальних послуг. В Україні збільшилася кількість людей, які живуть за межею бідності. За даними Організації Об'єднаних Націй, це більше вісімдесяти відсотків українців. А прожитковий мінімум в Україні наближається до порогу бідності африканських держав. Не зважаючи ні на що, витримці простих людей можна подивуватися. На Путильщині, у порівнянні з іншими регіонами, хоча з труднощами, але справи просуваються вперед.

Що вдалося вирішити і над чим працюватиме найближчим часом виконавча влада району, - розповідає Микола Петрович Савчук.

- Які проблеми довелося вирішувати першочергово?

- Одна з перших проблем – погані дороги. Тому це питання щоденної роботи. В нашому районі, не зважаючи на фінансові труднощі, вдалося відремонтувати дорогу державного значення Чернівці-Криворівня ( відрізок Підзахаричі-Усть-Путила) та частково дорогу до Путили. Найближчим часом продовжимо ремонт у селах Дихтинець і Киселиці, а також запланували ремонт асфальтового покриття в селах Плоска і Селятин. У напрямках Яблуниці та Шепота також проводять дорожньо-ремонтні роботи.
Додатково для нашого району виділили з обласного дорожнього фонду 800 тисяч гривень для ремонту місцевих і комунальних доріг та берегоукріплень. За ці кошти поремонтуємо дороги Усть-Путила – Яблуниця, Конятин –Самакова, дорогу в селах Розтоки, Малий Дихтинець, Храбусна, Ріпень. Буде здійснено берегоукріплення у селах Селятин, Усть-Путила, Дихтинець.
Поряд з цим, поганий відрізок дороги від Підзахаричів до Вижниці на території Косівського району силами наших підприємців і підприємств вдалося відремонтувати лише частково, бо жителі села Тюдів на Косівщині відмовилися співпрацювати, більше того, на загальних зборах громадян вирішили заборонити ремонт «їхньої» дороги путильчанами.
На прохання громадян, підприємців та керівників підприємств, у Путилі створена громадська організація «Дорожній фонд Путильщини». Ця структура буде здійснювати контроль за ремонтом доріг у нашому районі, а також за рахунок добровільних внесків суб’єктів підприємницької діяльності та громадян буде здійснювати поточний ремонт найпроблемніших відрізків дороги Путильщини.

- Які соціальні об’єкти ввійшли до переліку тих, що фінансуватимуть у цьому році?

- На 2015 рік заплановане виділення коштів на добудову Сергіївського СБК за рахунок коштів обласного бюджету. Також за рахунок державного фонду регіонального розвитку та за умови проходження конкурсу мають виділити 6 мільйонів гривень на будівництво Усть-Путильської загальноосвітньої школи. -

Яка доля соціального житла, будівництво якого ініціював Ваш попередник Володимир Луканюк?

- Із п’ятнадцяти соціальних будинків, які знаходились у стадії завершеного та незавершеного будівництва дев’ять передані у приватну власність багатодітним та малозабезпеченим сім’ям ще в 2010 році. А шість будинків передано у комунальну власність сільським радам для взяття на баланс та забезпечення житлом одиноких непрацездатних громадян. Детальнішу інформацію про це розмістимо на сайті райдержадміністрації.

- У всіх на устах тема адміністративного реформування району. Що вирішили? Яка доля соцустанов? На що націлюють в обласному центрі на робочих нарадах?

- Відповідно до Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад» з урахуванням «Методики формування спроможних територіальних громад», затвердженої постановою КМУ від 8 квітня цього року, сільські голови та громади Путильського району запропонували два варіанти. Перший - створення на території району чотирьох об’єднаних громад з представленням перспективного плану: Селятин – центр громади, Шепіт, Плоска – не дійшли згоди про об’єднання; Путила – центр громади, Сергії, Киселиці, Дихтинець, Усть-Путила - не дійшли згоди про об’єднання; Довгопілля – центр громади, Конятин, Яблуниця - не дійшли згоди про об’єднання; Розтоки – центр громади, Мариничі, Підзахаричі - не дійшли згоди про об’єднання.
Другий варіант – створення однієї Путильської об’єднаної громади на базі Путильського району.
Враховуючи, що наш район на 90 відсотків є дотаційним, на жаль, жодна з цих громад на сьогодні не може бути самодостатньою (спроможною). Але громади мають врахувати всі резерви, перспективи розвитку, збільшення надходжень до бюджету і тоді приймати рішення про об’єднання в тому чи іншому складі та форматі. Це мають бути лише добровільні рішення громад і так націлюють в області.
Поряд з цим, деякі амбіційні сільські голови та їхні «порадники» переконують людей у тому, що чим більше буде створено громад, тим краще всі будуть жити. При цьому пояснюють, що гроші на розвиток громад надаватимуть європейські структури і кожного громадянина будуть обслуговувати на дому.
На жаль, багато людей, враховуючи постійні загравання політиків перед виборами в попередні роки, вже звикли, що не обов’язково сьогодні працювати, можна отримувати додаткові кошти через різні державні структури. В основному ці люди стараються отримати статус безробітних, малозабезпечених та інших нібито незахищених верств населення, щоб отримувати допомогу від держави. При цьому на ринку праці є дефіцит робітничих професій.
Люди мають зрозуміти, що закінчуються ті часи, коли нам все мають дати. Наш шлях у європейську спільноту, і це не благодійна організація, а жорсткий конкурентоспроможний бізнес та чесна, справедлива соціальна політика.
У сьогоднішніх складних умовах суспільству треба консолідуватися і разом змінювати ситуацію на краще. Тобто не чекати що хтось все змінить, а змінюватися кожному, починаючи з себе.

- Яке Ваше бачення подальшої діяльності лісової галузі району?

- З початку цього року в нашому та сусідніх лісових районах виникла ситуація, коли підприємці не могли отримати лісодеревину в необхідній кількості для забезпечення власних переробних цехів. Це було наслідком «стрибка» курсу долара в три-чотири рази і, звичайно, неадекватного зростання бажаючих швидко і багато заробити на перепродажі лісу, ціна якого залишалася практично незмінною.
Я пояснював підприємцям ще тоді, що іншого, більш прозорого варіанту для бізнесу, крім відкритого аукціону, на сьогодні поки що не бачу. А спроби розподіляти ліс між підприємцями великими, середніми і малими завжди закінчувалися невдачами.
Коли підприємець вимагає від державного лісогосподарського підприємства виділити побільше деревини, бо має вигідний контракт на експорт, при цьому не вкладаючи кошти в поглиблену переробку, в нього немає шансів на сталий розвиток.
Тому вважаю, що і лісогосподарські підприємства, і підприємці мають особливу увагу приділити налагодженню поглибленої переробки деревини. За рахунок власних коштів або інвестиційних. Це зменшить потребу в сировині, зростуть прибутки, надходження до бюджетів усіх рівнів, збільшиться кількість робочих місць.
Виконавча влада в усьому буде сприяти тим, хто хоче добросовісно працювати, сплачувати податки, допомагати незахищеним верствам населення. І звичайно, на ті випадки, коли хтось буде порушувати чинне законодавство у лісовій та інших сферах, буде жорстка реакція усіх відповідних структур влади. -

Чи є напрацювання з питань інвестування і подальшого розвитку туризму?

Туризм – це майбутнє нашого району. Хто побував на Буковелі чи чув від знайомих, думає: «Хіба в нас гірше?». Насправді, сьогодні люди вже розуміють, туризм – це не просто обслуговування відпочиваючих, а стабільний розвиток території, побудова сучасної інфраструктури, достойний заробіток і відповідні податки та відрахування.
У нас є перспективи. Величезна кількість пам’яток історії та природи, неперевершена краса краю, гуцульська гостинність та щедрість дають можливість потужного розвитку громади Путильщини.
В управлінні економіки райдержадміністрації створено сектор інвестицій та розвитку району, основне завдання якого вишукувати та працювати з найвигіднішими для нас інвестиційними проектами. До речі, зараз активно працюють над шістьма інвестиційними проектами. Найцікавіший – це будівництво вітрових електростанцій. Висота вітряка 120 метрів, а довжина однієї лопасті 40 метрів. Зараз проводять наукові роботи. Якщо підтвердять необхідні природні характеристики (є підстави так вважати), то це буде найграндіозніший проект в Україні і не лише.

- Чимало проблем виникає з питання збереження довкілля. На якій стадії вирішення питання утилізації твердих побутових відходів, окультурення переповнених сміттєзвалищ?

- Я вже говорив, що найперше необхідно змінювати себе. Ніхто ж не приходить смітити в «наш дім». Мені дуже складно розуміти людей, які кричать про забруднення навколишнього середовища, при цьому самі не можуть навести порядок на своєму подвір’ї, виносять чи вивозять сміття на узбережжя річок, викидають поза огорожу власної території або просто не хочуть зробити хоча б зауваження тим, хто смітить всюди. Усі вважають, що цим має займатися влада. Так, питанням сміттєзвалищ та утилізації відходів повинні займатись сільські та селищна ради. Наразі в районному центрі проводиться робота по сортуванню сміття. Приймають скляні відходи, пластикові та паперові. На сесію районної ради винесено питання про передачу в концесію послуг з операцій поводження з відходами. Це означає, що розглядатиметься питання збору та вивезення сміття і побутових відходів з усього району поза його межі.

- Про що найбільше говорять люди у зверненнях до виконавчої влади району?

- Найбільше звернень від громадян з проханням про матеріально-фінансову допомогу. У результаті фінансової скрути в державі – на грані виживання опинилися вразливі верстви громадян. Багато людей хворіють, не отримують безкоштовних ліків, що мали б видавати в лікарні. Є люди, які втратили житло внаслідок пожежі, не вистачає коштів на лікування, навчання та інше.
Однак, лікарня не отримала в повному обсязі фінансування і коштів на безоплатні ліки. В районному бюджеті коштів також не вистачає навіть на виплату зарплати працівникам дошкільних установ та на харчування дітей.
Тому дуже боляче і важко бачити складну ситуацію в людей, при цьому розуміючи, що ти практично не маєш достатнього фінансового ресурсу для необхідної допомоги. Всі звернення розглядає комісія при управлінні соціального захисту та по можливості хоча б частково задовольняє.
Служби і підрозділи держустанов району спрямовані на якісну роботу з обслуговування громадян. Якщо є скарги на роботу служб, я запрошую звертатися напряму до мене. Думаю, ситуація швидко буде виправлена.

- Кадрові питання також на вустах путильчан. Часто в дискусіях люди роздумовують про потрібність посади ще одного заступника голови райдержадміністрації в той час, коли говорять про жорстку економію бюджетних коштів, а в підпорядкуванні виконавчої вертикалі влади є всі необхідні відділи, управління та структурні підрозділи. Що скажете з цього приводу?

- Кадрові питання, звичайно, дуже важливі. Вважаю, що призначати заступників чи керівників підрозділів має керівник, бо він буде нести відповідальність за їх роботу. Тут не повинно бути місця квотам чи чиїмось амбіціям. І взагалі, державні органи – це не просто місце для працевлаштування, а можливість службовцям показати свою ефективну роботу на користь громади та держави. Хоча, чесно кажучи, важко знайти мотивацію для молодих, перспективних людей, щоб переконати їх працювати в державних органах влади.
Я сподіваюсь, що після прийняття нового Закону «Про держану службу» ця робота буде престижною, високооплачуваною, з відповідними соціальними стандартами і гарантіями. Тоді в державну службу підуть працювати найкращі випускники вищих навчальних закладів, креативні та відповідальні молоді люди.

- Одним із найважливіших є питання мобілізації громадян до лав ЗСУ. Скільки чоловіків за всі хвилі мобілізації побували чи перебувають нині в зоні проведення АТО і скільком воїнам присвоїли статус учасника бойових дій?

За станом на 18 червня цього рок , тобто по завершенні п’ятої хвилі мобілізації, з нашого району мобілізували 119 громадян. Присвоєно статус учасника бойових дій 26-ти воїнам. Це дані тільки по тих, які вже подали документи на оформлення певних видів пільг. Однак про багатьох наших хлопців, які ще проходять службу, інформація відсутня.
Закликаю всіх воїнів, якщо є проблеми з оформленням документів на пільги, допомоги та з інших питань, звертатися в райдержадміністрацію. Служби району завжди готові надати необхідну допомогу.

- Над чим працюватимете далі?

- Маю щире бажання змінити життя наших горян на краще. Я бачу багато проблем, які можна і необхідно вирішувати на рівні району. І не обов’язково для цього обіймати високу посаду. Суспільству треба готуватися до народної влади, де кожен буде активний і відповідальний.
Необхідно провести аналіз та перевірку використання бюджетних коштів у всіх сферах. Ми не можемо допустити «заробітчанство» в бюджетних установах. Справа в тому, що окремі керівники державних підприємств, установ чи комунальних закладів вважають себе їх власниками і «забувають» про тих людей, за чий рахунок насправді утримуються ці суб’єкти.
Маю на увазі розподіл ресурсів, отримання різних незаслужених доплат, списання коштів на тіньові оборудки (роботи чи послуги). Для дієвого контролю створена спеціальна група, яка буде постійно здійснювати контроль за ефективністю використання бюджетних коштів.
Ті, хто наповнює бюджет, кожен підприємець чи керівник підприємства, мусять бути впевнені, що кошти підпорядкованих структур підуть на благо і розвиток нашого району і кожного населеного пункту зокрема.
Є бажання та реальні можливості збудувати дорогу в об’їзд перевалу Джогуль. Ми спільно з лісогосподарськими та іншими підприємствами повинні це зробити, бо так буде набагато зручніше і лісокористувачам, і жителям віддалених сіл, і туристам та інвесторам.
Забігаючи наперед, скажу, що з метою забезпечення більш якісної роботи медичних установ району, де є багато проблем, в тому числі і кадрових, в райдержадміністрації створено сектор охорони здоров’я.
Також створено сектор охорони природного навколишнього середовища, який опікуватиметься проблемами довкілля та раціонального використання лісових ресурсів. До речі, на ці посади, які поки вакантні, запрошую відповідальних, порядних та професійних фахівців.
Загалом, хочеться повернути довіру людей до влади та віру в справедливість. Хоча це зробити сьогодні дуже непросто. Я оптиміст і завжди кажу людям – ми сильні, ми переможемо!

- Який урок або першочергове правило допомагає вирішувати проблемні питання?

- Найперше - не треба боятися говорити людям правду. Вирішувати проблемні питання допомагає немалий досвід роботи в державних структурах, а також наполегливість і прямолінійність. Адже чиновник, який боїться втратити крісло, не може бути ефективним менеджером у сфері держуправління.
Людмила Басюк.
Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)


...

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Загрузка...
Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення