Середа, 27 травня 2020p.
Оксфорд Медікал проктолог

Гербарій Чернівецького університету визнано національним надбанням

У Чернівецкому національному університеті зібрано гербарій з 200 тисяч рослин, який визнано національним надбанням.

Рослинні фонди почали створювати ще за часів Австро-Угорщини у 1877-1879 роках, коли в університеті відкрили кафедру ботаніки. Нині вони належать до найцінніших і найстаріших гербарних колекцій України.

Гербарій зберігають на кафедрі ботаніки, лісового й садово-паркового господарства Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ. Для нього спеціально виділили три кімнати.

Завідувач кафедри, професор Ілля Чорней ознайомив нас з унікальною колекцією. Рослини зберігаються у старовинних дерев’яних шафах, яким понад сотню років. Кожна папка з певними видами має спеціальний номер. Білі листки паперу, до яких прикріплені висушені зразки, пожовкли від часу. У приміщенні має бути сухо та підтримуватися відповідна температура – близько 20 градусів тепла.

– В Україні шість гербаріїв визнані національним надбанням. Наш у цьому списку займає друге місце після Львівського університету. Це своєрідний архів рослин, який використовують для наукових досліджень. Чим старіша гербарна колекція – тим вона цінніша. Ось у цих шафах зберігаються зразки австрійського та румунського періодів. Приміром, ця рослина була засушена у 1875 році, – показує пан Ілля. – Серед раритетних екземплярів — "трав’яні" офорти середини XIX століття, яких більше ніде немає в Україні, та й у світі вони рідкість.

У нашому гербарії зібрані зразки тих видів рослин, що ростуть на території Буковини. Хоча є екземпляри і з тодішньої території Австро-Угорщини, Румунії, прилеглих регіонів.

На основі гербарію можна дізнатися, які рослини вже зникли або можуть зникнути в області.

"Це стосується передусім тих видів, які ростуть на болотах, – пояснює професор. – У 1960-х роках проводилися масштабні меліоративні роботи. Тоді зникла лікоподієла заплавна, яка занесена до Червоної книги України. Колись вона росла у заболоченій долині річки Серет поблизу Глибокої. Досить часто зустрічалася на Буковині кала болотна, якої нині залишилося дуже мало. Зникла комахоїдна рослина росичка, яку можна було побачити в районі Берегомета. Катастрофічно зменшується кількість рябчика шахового, який ще називають диким тюльпаном. Масове вирубування лісів у Карпатах теж негативно впливає на рослини, які зносить вода з оголених схилів. Загрозливим є масове зривання з цибулинами першоцвітів".

Кілька видів рослин ростуть тільки на Буковині.

"На території Національного природного парку "Черемоський" в урочищі Чорний Діл на гірському перевалі Джоголь можна побачити дику орхідею – нігрітелу карпатську. Вона одна з найрідкісніших у світі. Є лише шість місць, де росте ця орхідея – і п’ять із них знаходяться на території нашої області. У цьому урочищі також зустрічаються легендарний едельвейс і язичник сибірський, які є в нашому гербарії, – показує на фото пан Ілля. – Надзвичайно рідкісний вид реліктової дикої цибулі, що росте у Буковинських Карпатах, на Алтаї та румунській Трансільванії".
Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)


...

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Загрузка...
Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення