Неділя, 28 травня 2023p.

Кінотеатри

ПОДАТКОВИЙ КОДЕС ПІД ЯЛИНКУ

Рік для підприємців видався не з легких. Підприємці жили в передчутті змін. Про те, що в Податковий кодекс будуть вносити зміни, голосно заявлялося давно. У передвиборчій гарячці Президент навіть пообіцяв податкові канікули, а натомість з 1 січня податківці не порадують канікулами, а лише внесенням змін до податкового законодавства. Вже з перших звуків слова «зміни» люди налаштовані скептично. Тож спробуємо проаналізувати ситуацію і зрозуміти, що нас очікує – подорожчання чи спрощення?

                                       Старе залишиться в минулому, але не повністю

Для того щоб зрозуміти, що змінилося, треба трохи розібратися, якою була система оподаткування раніше. Чесно кажучи, наш Податковий кодекс не для людей зі слабкою нервовою системою. Його можна читати як фантастичну книжку, від сюжету якої волосся на голові стає дибки. Скажу одразу: якщо Ви хочете зберегти свої нерви і час, найміть бухгалтера, який таку літературу лускає, як білка горіхи. Та якщо Ви все ж таки хочете самі подивитися цьому жахіттю в очі, спробуємо стати Вашим гідом.

У залежності від виду і форми діяльності фізичні та юридичні особи мають платити фіксований, єдиний податки або бути на системі загального оподаткування, що може застосовуватись усіма підприємцями без обмежень. Сума сплаченого податку в останньому випадку прямо залежить від результатів фінансово-господарської діяльності.

Сьогодні системою загального оподаткування користуються лише представники великого бізнесу. «До змін у законодавстві найбільш чутливим завжди є малий і середній бізнес. Тож і ті зміни, що відбуваються сьогодні, не надто полегшують їм життя. Так складається, що великі підприємства, які отримують мільйонні прибутки, навіть не відчувають того, що діється навколо. А от малий бізнес не витримує такого податкового та соціального навантаження», – каже голова Федерації роботодавців Чернівецької області Микола Бузинський.

Сьогодні існує міф, що фіксований і єдиний податки набагато менші, ніж загальний. У деяких випадках це справді так, але не завжди. Почнемо з того, що з’ясуємо: що за звір «фіксований податок» і скільки коштує його прогодувати.

Фіксований податок раніше сплачувався підприємцями шляхом придбання патенту за умови, якщо підприємець наймає не більше п’яти осіб, валовий дохід не більше 7 тис. неоподатковуваного мінімуму і торгує на ринку, сплачуючи ринковий збір. Ціна патенту – від 20 грн. до 100 грн. на місяць. Термін дії патенту – від одного місяця до року. Не забуваймо також, що за кожного найманого працівника сплачується додатково 100 грн., 57% з яких – єдиний соціальний внесок, 43% – податок. Щоквартально треба подавати податковий звіт. За єдиного податку виручка від реалізації за рік не повинна перевищувати 500 тисяч гривень, кількість найманих осіб – не більше 10. Плата здійснюється щомісяця, звіти подаються щоквартально.

Ставка єдиного податку, залежно від виду діяльності, коливається від 20 до 200 гривень на місяць, якщо працюєте самі. У разі використання найманої праці розмір єдиного податку збільшується на 50% за кожну особу. Аналогічно за кожного працівника сплачується єдиний соціальний внесок, який становить 34,7% від мінімальної заробітної плати.

Спрощена система оподаткування запроваджена для юридичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції за рік не перевищує 1 млн. гривень. Юридична особа, яка перейшла на спрощену систему оподаткування, самостійно обирає одну з наступних ставок єдиного податку: 6 % суми виручки від реалізації + ПДВ; 10% суми виручки від реалізації без ПДВ.

За результатами господарської діяльності за квартал до органу ДПС до 20 числа місяця, що наступає за звітним періодом, подаються розрахунки про сплату єдиного податку, акцизного збору і, в разі обрання ними єдиного податку за ставкою 6%, декларацію про сплату податку на додану вартість, а також платіжні доручення на сплату єдиного податку за звітний період з позначкою банку про зарахування коштів.

Суб’єкт малого підприємництва – юридична особа – зобов’язана вести книгу обліку доходів та витрат і касову книгу.

                              Зміни здебільшого стосуються дрібних підприємців

Що ж, розібралися зі старим, з’ясуємо, які відбулися зміни. «Нові зміни до Податкового кодексу набирають чинності з 1 січня 2012 року. Малий бізнес серед платників податків займає більше 70% в чисельності суб’єктів підприємницької діяльності. І саме тому була прийнята спрощена система. Перше, що хочеться пояснити, – це те, що віднині всі платники податків поділені на чотири групи», – заявив на прес-конференції Олег Боднар, в.о. голови комісії з проведення реорганізації Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області.

Перша група, за словами Олега Івановича Боднара, практично нічим не відрізняється від тих, хто сьогодні сплачує фіксований податок, торгуючи на ринку. Варто зауважити, що при цьому підприємець не використовує найману працю, а його дохід не перевищує 150 тис. на рік. Ставка, згідно з цим податком, – від 1% до 10% мінімальної заробітної плати, яка становить тепер 1004 гривні. Працювати можна без касових апаратів, але передбачається ведення обліку доходів. У разі перевищення суми річного доходу (якщо це одноразова угода) в законі передбачається оподаткування в розмірі 15%, що відкине необхідність переходу на іншу систему оподаткування. Позитивним є те, що підприємцям нададуть відпустку до 30 днів, під час якої не треба сплачувати єдиний податок, плюс лікарняний терміном теж до місяця.

Друга група – це підприємці, які протягом календарного року використовують працю не більше 10 найманих осіб і обсяг не перевищує 1 млн. грн. Господарська діяльність здійснюється з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку (населенню), виробництво, продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Ставка для цієї групи – від 2% до 20% мінімальної заробітної плати.Звітність 1 раз на квартал плюс відпустка і лікарняний.

Підприємцям другої групи, які надають послуги, буде важко. З ними не вигідно працювати юридичним особам, оскільки вони не зможуть включати у витрати вартість отриманих від таких підприємців послуг. Свідоцтво видаватимуть на невизначений термін, що значно полегшить життя підприємцям, адже не доведеться його поновлювати щорічно. «Таким чином ми йдемо на зустріч підприємцям», – стверджує п. Боднар.

До третьої групи належать особи, які мають не більше 20 найманих осіб та обсяг доходу яких не перевищує 3 млн. грн. Ставка для цієї групи – 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ. Третя група повинна вести облік затрат і витрат «Це пов’язано з тим, що якщо підприємець буде включати більшу суму в затрати, то і платитиме відповідно більше. Не буде більше такого, що пляшка води коштує 3 грн., а за балансом витрат – 30 грн.», – пояснює п. Боднар.

Четверта група – юридичні особи. Кількість працюючих – не більше 50 осіб. Обіг – до 5 млн. Ставки з обігу – від 3% з ПДВ і 5% без ПДВ. Якщо перевищується обіг, тоді сплачується двійна ставка податку, тобто 10%. Також видаються безстрокові свідоцтва.

Платники єдиного податку – юридичні особи ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність за спрощеною формою, встановленою Мінфіном, застосовують реєстратори розрахункових операцій. Форма самої облікової книги поки що не затверджена і з’явиться наступного року. Звіти подаватимуться щоквартально.

                       Сплата єдиного соціального внеску – платниками єдиного податку

Тут нічого не змінилося. Як і раніше, ставка дорівнює 34,7% від мінімальної заробітної плати. Змінилося те, що вже немає розмежування, як раніше. Оскільки за найманих осіб вже не потрібно платити 100 грн., 43% з яких відраховувалося до єдиного соціального внеску, а решта був податок. Різниця сплачувалася до Пенсійного фонду. Тепер все сплачується окремо, тобто якщо сказати зрозумілими словами, то теоретично за кожного працівника платити треба на 43 грн. менше. Для юридичних осіб сплата єдиного податку дещо збільшилась.

Фізичні особи, як і раніше, подають щорічний звіт до Пенсійного фонду, а ті, які використовують найману працю (юридичні особи в тому числі), звіти подають щомісяця.

                                                                   Що думає народ

Підприємці сприймають зміни неоднозначно. Наприклад, Руслан, підприємець на ринку, каже: «Це «азаровщина». Краще нічого не змінювати, мене цілком влаштовує сплачувати фіксований податок». З ним не погоджується його колега п. Андрій: «Вважаю, що зміни на краще, адже я й так веду книгу обліку для себе. Вбачаю ряд позитивних змін. Справедливість полягає в тому, що тепер не буде такого, що і малий підприємець з невеликою виручкою платить 100 грн. фіксованого податку, і той, хто їде на Land Cruiser та отримує мільйонний прибуток, теж платить 100 гривень».

Ігор, підприємець, який за новою системою відноситься до другої категорії, каже: «Зміни в Податковому кодексі позитивні, оскільки мені як підприємцю з найманими працівниками доведеться сплачувати менше. Велика перевага в тому, що не потрібно щороку змінювати свідоцтво, це однозначно плюс». Що ж, у результаті ми отримали оновлений Податковий кодекс, який, якщо в ньому розібратися, ніби не складний і має свої переваги. Але, за словами голови Федерації роботодавців Чернівецької області Миколи Бузинського, результати покаже час. Переконана, його думку поділяють й інші. 

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення