Понеділок, 14 червня 2021p.

Підприємці на ринках трясуться – олігархи сміються

Люди, які займаються будь-якою підприємницькою діяльністю в нашій країні, поділяються на дві категорії. Ті, хто нічого або майже нічого не знає про податкову систему, платять те, що скажуть, і, лягаючи спати, моляться, щоб нічого не змінювалося.
Тому що найбільший їхній кошмар – це зміни, крок з невідомого у невідоме. Інша категорія ні в якому разі не переймається податками і точно не боїться їх. Такі суб’єкти стверджують: якщо добре знати нашу недолугу податкову систему, цілком реально змусити цю леді танцювати під свою дудку. Я думаю, що Ви вже здогадалися, про кого йдеться.  І поки ми тут розбиратимемося з нововведеннями, моя Вам порада: вчіть податкову систему і свої права
.

Негеніальна податкова система

Все геніальне просто. Але цього не скажеш про нову податкову систему. У ній вдень зі світлом не розберешся. Що вимагати від пересічних підприємців, коли самі податківці «плавають» у нових положеннях, а деякі питання їх взагалі ставлять у глухий кут. Наприклад, проблема суборенди. Про оренду в нових положеннях є, а от з її «подружкою» не все ясно. Податківці пообіцяли з’ясувати це непорозуміння. Проста, на перший погляд, змінена податкова система має безліч підводних каменів. І ніби все визначено. Але чомусь це «просто» важко проковтнути звичайному підприємцю, адже тепер йому самому треба розібратися, за якими правилами сплачувати податки. Тепер хочеш чи не хочеш, а треба виконати домашнє завдання і прочитати бодай основні положення Податкового кодексу. Така собі програма з ліквідації податкової безграмотності. Що ж, може, це й на користь, адже тепер підприємцям доведеться з’ясувати, з ким їм можна співпрацювати, а з ким – ні і якою діяльністю вони займаються згідно з КВЕДом. А декому доведеться починати взагалі з податкової азбуки і дізнатися, що це таке – КВЕД.
Але, перш ніж відповісти на запитання, що виникають, коротко нагадаємо, що всі підприємці віднині поділені на чотири групи платників єдиного податку.

Перша група – підприємці, які здійснюють діяльність у торгівлі чи наданні послуг населенню, не використовуючи найману працю. Відповідно їхній дохід не повинен перевищувати 150 тисяч грн.
Друга група складається з підприємців, дохід яких не перевищує 1 млн. грн.; вони можуть використовувати до 10 найманих працівників і свої послуги можуть надавати як населенню, так і платникам єдиного податку.
Третя група – ті, хто використовує до 20 робітників, а дохід не перевищує 3 млн. грн., але тут немає ніяких обмежень щодо того, з ким їм співпрацювати.
До четвертої групи відносять юридичних осіб з чисельністю працівників не більше 50 осіб і доходом до 5 млн. грн.; обмежень у виборі тих, з ким їм працювати, теж немає.

Та, незважаючи на вдавану простоту, все не так гладко. Як тільки зміни набрали чинності, підприємці запанікували. Дивлячись у бланки заяв, деякі з труднощами змогли визначити, куди себе віднести. Кінцевий термін подачі заяв – 25 січня, і весь час до цієї дати працівники податкової проводять роз’яснювальні семінари, однак питань все одно більше, ніж відповідей на них.
«Не знаю, як буде далі, але поки що досить складно. Наразі я не можу з’ясувати, які плюси і мінуси нововведень», – ділиться Людмила Олександрівна, бухгалтер приватного підприємства. З нею погоджуються й інші підприємці. Людям важко самостійно розібратися в усіх нюансах податкової новинки. Коментує начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в Чернівецькій області Наталія Залуцька: «До нас надходить шквал дзвінків від підприємців. Ми вже провели кілька семінарів і, напевно, проводитимемо ще, тому що очевидно, що в наших людей низький рівень податкової освіченості. Люди задають одні й ті ж запитання, але ми допомагатимемо людям розібратися».


І ще раз спочатку... 

Ми дізналися, які запитання найбільше цікавлять підприємців. Відповіді на них дала начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в Чернівецькій області Наталія Залуцька.

Що таке КВЕД?
КВЕД – це класифікація видів економічної діяльності (є складовою частиною державної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації). КВЕД призначена для використання органами державного управління, фінансовими органами та органами статистики.
Визначити її можливо, звернувшись до державного реєстратора або самостійно в мережі Інтернет. Сьогодні діє КВЕД 2005 року і 2010, хоча щодо останньої не зовсім ясно, коли вона запрацює, а якщо запрацює, не зрозуміло: працюватимуть дві класифікації чи знов доведеться визначатися (прим. авт.)

Які основні моменти потрібно визначити підприємцю, щоб правильно обрати групу?

По-перше, варто уважно вивчити заборонені види діяльності для платників єдиного податку.
По-друге, чітко визначити свій вид діяльності згідно з класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД).
По-третє, визначитися, з якими суб’єктами підприємницької діяльності Ви збираєтеся співпрацювати, тобто з юридичними чи з фізичними особами, з «єдинниками» чи з тими, хто на загальній системі, з платниками ПДВ чи ні.
По-четверте, врахувати відповідні обмеження.

Що буде з тими підприємцями, які з тих чи інших причин не встигли подати заяву на платника єдиного податку?

Всі дні податкова працювала в посиленому режимі. Двадцять п’ятого січня робочий день тривав до 20.00. Тобто все зроблено для того, щоб всі встигли подати заяви. Ті, хто з якихось причин не подав заяву або подав заяву, оформивши її неправильно, матимуть змогу подати її знову з наступного кварталу, протягом 15-ти днів. У цей проміжок всі, хто не зареєструвався як платник єдиного податку, автоматично переводяться на загальну систему оподаткування. За ними залишається право з нового кварталу перейти на єдиний податок.

У чому особливість співпраці підприємців 1-2 груп з юридичними особами?
У сфері торгівлі будь-яка група може співпрацювати будь з ким. А от побутові послуги ці групи можуть надавати лише населенню. Чого саме хотіли досягти законодавці цими обмеженнями, не відомо, але в будь-якому разі все це чітко регулюється положеннями в законі, а тому потрібно їх дотримуватися.

Яким чином ДПА здійснюватиме контроль достовірності даних, вказаних підприємцями 1-2 груп у книзі доходів?
Проводитимуться контролюючі перевірки. А взагалі у другої групи обмеження в доходах 1 млн., а це дуже багато, тому їм немає змісту щось приховувати.

Хто може бути платником ПДВ і чи вигідно підприємцю бути платником ПДВ?

Якщо Ви є платником ПДВ і здійснюєте співпрацю з таким же платником ПДВ, в такому разі маєте право зменшити суму податку на суму вхідного ПДВ. Коли ж платник ПДВ купує товар у неплатника ПДВ, йому це не вигідно, оскільки він вже не може покласти відповідну суму у зменшення податку.
Щоб стати платником ПДВ, потрібно мати обсяг оподаткованих операцій за останні 12 місяців, наданих платникам ПДВ на суму 300 тис. грн. Можлива й добровільна реєстрація згідно з п.1ст.182, якщо 50% клієнтів підприємця є платниками ПДВ. Ще один варіант, якщо активи підприємця перевищують 300 тис. грн., тут теж можлива добровільна реєстрація.

Коли і як можна отримати нові свідоцтва?
Свідоцтва видаватимуть до першого червня. Податкова інспекція повідомлятиме платників єдиного податку, розміщуючи оголошення на офіційному сайті, та іншими доступними методами.

Які зміни для підприємців відбулися щодо найманих осіб?

З першого січня довідки про трудові відносини податкова не видає, але підприємець зобов’язаний звернутися до фонду зайнятості для оформлення трудових відносин між найманою особою і платником єдиного податку.Особливості визначення доходів для підприємців

Дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду:
1) у грошовій формі (готівковій або безготівковій);
2) у матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ПКУ :
– сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
– вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Доходом є сума отриманої винагороди:
- за договорами доручення (ст. 1000-1010 Цивільного кодексу України);
- за договорами транспортного експедирування (ст. 929-935 Цивільного кодексу України);
- за агентськими договорами (ст. 292-305 Цивільного кодексу України).

Не включаються до доходів підприємця:
– пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування;
– доходи, отримані від продажу рухомого і нерухомого майна, що належить на праві власності фізичній особі та використовується у її господарській діяльності (такі доходи підлягають оподаткуванню за правилами ПКУ як для громадян).

Особливості визначення доходів для юридичних осіб

Будь-який дохід, уключаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду:
1) у грошовій формі (готівковій або безготівковій);
2) у матеріальній або нематеріальній формі, , визначеній пунктом 292.3 ПКУ:
– сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
– вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Доходом є сума отриманої винагороди:
- за договорами доручення (ст. 1000-1010 Цивільного кодексу України);
- за договорами транспортного експедирування (ст. 929-935 Цивільного кодексу України);
- за агентськими договорами (ст. 292-305 Цивільного кодексу України).

Дохід в іноземній валюті перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Нацбанком на дату отримання такого доходу.
При продажу основних засобів – дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення