Вівторок, 28 вересня 2021p.

Петро КОВАЛЬ: Поважай людей, умій вибачати і тоді у тебе буде все гаразд!

 Ввічливий, діловий, порядний, скромний. Професіонал, про що свідчать результати його роботи. Люблячий чоловік і хороший батько. У День працівників прокуратури спілкуємося з державним радником юстиції 3 класу, почесним працівником органів прокуратури, заслуженим юристом України, прокурором Чернівецької області Петром Андрійовичем Ковалем.


– Петре Андрійовичу, розкажіть, де Ви народилися. Як проходили Ваші дитячі роки?

– Родом я з Черкащини. Народився в селі Білоусівка у травні 1956 року. Моя мама була дояркою і молодою померла від онкозахворювання. Батько працював комбайнером і мав іншу сім’ю, тому я виховувався у бабусі і дядька. Батько, до речі, живий ще, і я підтримую з ним стосунки. Дитячі роки пролетіли швидко. Я не був надто чемним хлопчиком, але і розбишакою не був. Дитинство у мене було забезпечене. Бракувало лише справжньої батьківської опіки та любові.


– Ким мріяли стати у дитинстві?

– Хотілося літати.


– Де Ви здобували освіту? Яким були учнем, студентом?

– Закінчив сільську середню школу. Вчився на «4» і «5», трійок не мав. Після школи намагався поступити у військове танкове училище, але не вдалося через проблеми із зором. Тому у Черкаському училищі отримав спеціальність електрослюсаря. До речі, закінчив ПТУ на відмінно. Потім була строкова служба у лавах Радянської армії – служив два роки у Німеччині в танкових військах. Згодом вступив до Харківського юридичного інституту на спеціальність «Правознавство». Усі студентські роки проживав у гуртожитку.


– Чи підтримуєте стосунки з однокласниками, одногрупниками?

– Стосунки підтримую, однак на батьківщині буваю два-три рази на рік. Щодо одногрупників, то один із них, до речі, навіть обіймав посаду першого заступника Генерального прокурора України. Багато моїх колег працюють в органах прокуратури, судах, хоча абсолютна більшість уже на пенсії.


– Розкажіть про свою родину.

– Моя родина проживає у Києві. Дружина Ольга за фахом – економіст. Наразі вона домогосподарка. Син Максим цього року закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка і працює юристом у комерційній структурі.


– Як часто бачитеся зі своєю сім’єю?

– Бачимося тоді, коли я їжджу з робочими візитами до столиці. Але спілкуємося щодня. Син часто телефонує, іноді просить поради, здебільшого з юридичних питань.


– Чи не впливали Ви на вибір місця роботи сина?

– Звичайно, я хотів, щоб він працював в органах прокуратури. Тим більше, що у сина при вступі в університет було направлення з Генеральної прокуратури України. Однак на цьому не наполягав. І я його вибір поважаю. Змушувати когось займатися неулюбленою справою не варто. «При всій любові до рідних Черкас, можу сказати, що Чернівці – справжнє європейське місто!»


– З чого починалась Ваша прокурорська кар’єра?

– Кар’єру розпочинав слідчим районної прокуратури. Згодом працював заступником прокурора району, старшим прокурором міста Черкас, прокурором міст Умані і Черкас, першим заступником прокурора Черкаської області. А далі у зв’язку із політичними змінами в державі на два місяці змушений був піти на пенсію.


– Перед тим, як потрапити на Буковину, Ви очолювали Головне слідче управління Генпрокуратури з розслідування особливо важливих справ. Які з особливо важливих справ запам’яталися?

– Мене запросили працювати в Генпрокуратуру після того, як я відпочивав оті два місяці. Коротко кажучи, відкликали з пенсії. Щодо розслідування особливо важливих справ, то це зазвичай справи, пов’язані з чиновниками, які обіймали керівні посади, та стосуються розкрадання майна в особливо великих розмірах, тому вони запам’ятовуються надовго. Однак я б не хотів виділяти якусь із них.


– Чи були спроби тиску на Вас у той період, коли працювали у Генпрокуратурі?

– Я тридцятий рік працюю в органах прокуратури, а тому відверто можу сказати, що жодного разу тиск на мене не чинився і не було погроз. Можливо, тому, що завжди намагався у своїй роботі діяти професійно і по-людськи. А тиск можуть чинити на тих, хто дозволяє це робити по відношенню до себе.


– Де Вам більш комфортно працювати – у Генеральній прокуратурі чи у нашій обласній?

– Комфорт на роботі залежить від кола тих працівників, з якими щодня працюєш. Мені в цьому плані таланило всюди, де працював. Щодо Буковини, то я сюди вперше приїхав саме 18 серпня минулого року, коли й був призначений на цю посаду. І при всій любові до рідних Черкас можу сказати, що Чернівці – справжнє європейське місто. Архітектура, історичні місця цього краю, люди – усе мені тут подобається. Вулицею Ольги Кобилянської прогулювався уже сотні разів.


– А чи не виникало, бува, бажання звільнитися з правоохоронних органів?

– Поки що ні. Я два місяці уже був на пенсії, і то не зі своєї волі, а через політичну ситуацію, яка склалася на той час у країні.


– Чи важко працювати на такій відповідальній посаді, коли від Вашого рішення залежить доля людини?

– Я просто виконую свою роботу і ніколи не зациклююсь на тому, що я – прокурор. Якщо почну постійно думати про свою посаду, то, вважаю, відтоді почнеться моє падіння як прокурора. Основний здобуток – скорочення заборгованості із зарплатні


– Ось уже більше року Ви очолюєте прокуратуру Чернівецької області. Що вдалося досягти на цій посаді, а чого – ні?

– Відверто кажучи, ще не все зроблено із задуманого. Але нам суттєво вдалося скоротити кількість підприємств, що заборгували заробітну плату чернівчанам. У цьому році таких були десятки, зараз – п’ять. Велику увагу почали приділяти перевіркам КЖРЕПів. І не дарма. Ніколи не думав, що ці підприємства можуть заборгувати людям стільки грошей. А в ході перевірки з’ясувалося, що більшість із них порушують законодавство.


– І які ж методи впливу на ці підприємства Ви використовували?

– Деяких керівників цих підприємств викликав до себе в кабінет, популярно пояснював і вимагав у встановлені строки погасити заборгованість, тому що в протилежному випадку буде розмова кримінально-правового характеру. Але нікому не погрожував. Для більшості керівників моє прохання було більш ніж зрозумілим…


– На прес-конференції керівник обласної міліції Микола Харабара говорив про те, що цього року розкрито багато резонансних справ завдяки плідній співпраці з прокуратурою. Чи дійсно це так?

– Абсолютно правильно. Завдяки співпраці прокуратури з міліцією, з СБУ, з митницею, з податковою розкриття резонансних справ стало ефективнішим. Тому ми не ділимо роботу чи показники, а діємо спільно і, вважаю, продуктивно.


– А чи насправді резонансна кримінальна справа про побиття рибалок колишнім головою Заставнівської РДА Бойчуком «розсипається»? Чи це плітки?

– Переконаний, що вона не «розсипається» і цього не станеться. Позиція прокуратури від першого дня і до сьогодні була і є єдиною: це катування (ст.127 ККУ). Звісно, прокурор проситиме міру покарання по цій статті (від 5 до 10 років позбавлення волі). До того ж, всі винуватці визнали свою вину, хоч і частково. А рибалки тепер начебто вибачають катівникам усе. Однак я думаю, що це не результат залякування. Було щось інше.


– За Вашого керівництва стались не бачені раніше речі: відкривались справи проти високопосадовців, проти впливових людей нашого краю. Як це вдається?

– Повторюю, вдається завдяки співпраці правоохоронних органів.


– Чи підтримуєте Ви стосунки із попереднім керівництвом?

– Так. Я спілкуюся з попередниками. Переконаний, що усі вони намагалися працювати ефективно. Просто комусь це вдається краще, комусь – трохи гірше. «Звільнення через замах на корупцію було одне»


– Коли Ви очолили буковинську прокуратуру, то практично ніяких кадрових перетурбацій не робили.

– Для мене головне, щоб підлеглі добросовісно виконували свою роботу. Тому під час першої зустрічі з новим колективом усім пояснив саме це. Днями вийшли на пенсію мій перший заступник та начальник відділу роботи з кадрами. І якщо на посаду останнього вже призначена нова людина, то місце першого заступника прокурора області ще досі вакантне.


– Чи достатньо кваліфіковані кадри працюють в органах прокуратури?

– Більшість – так. Але є й такі працівники, яким ще вчитись і вчитись. Взагалі вважаю, якщо людина щось не допрацьовує, то її ще можна навчити. Але якщо діє нечесно, я цього не пробачаю.


– Прокуратура на сьогодні має практично безмежну владу і повноваження. Чи всі працівники прокуратури усвідомлюють цей факт і не зловживають своїм службовим становищем?

– Це лише видається, що у нас безмежна влада. Але ж є і судова, від якої, напевне, залежить більше. Тим працівникам, які намагаються зловживати або робити щось на грані корупції, «дякую» за роботу і кажу «до побачення».


– То чи багатьом підлеглим Ви «подякували» за роботу цього року?

– Звільнення через замах на корупцію було одне. Щодо дисциплінарних покарань, що розглядаються на колегіях, то їх більше, і пов’язані вони з недопрацюваннями суто по роботі.


– На відміну від попередників, Ви легко ідете на контакт з людьми, зокрема з пресою. Це стиль роботи?

– Так, це стиль моєї роботи. Я завжди співпрацював із журналістами й знаходив з ними спільну мову. За 30 років мав лише один інцидент, пов’язаний з пресою. Один журналіст на Черкащині обливав брудом і фотографував деяких службових осіб та виставляв їх на шпальтах газет майже голими, прикритими лише листком. Тоді я вжив досить жорстких заходів і його затримали на три дні. Знаєте, що приємно? Тоді на мій захист стали усі журналісти Черкас.


– Серед адвокатів побутує думка, що прокурорське обвинувачення судами підтримується практично завжди. Чи так це?

В основному так. Але зараз обвинувачення має дещо інший вигляд, ніж раніше. Закон «Про засади запобігання та протидії корупції» зробив би ще жорсткішим 


– Що б Ви змінили у законодавчій базі України для ефективнішої роботи?

– Як і в кожній системі, у законодавчій базі є прогалини і недоопрацювання. У першу чергу Закон «Про засади запобігання та протидії корупції» зробив би ще жорсткішим, бо саме через корупцію усі біди в державі. Посилив би відповідальність за скоєння злочинів, пов’язаних з корупцією.


– Яка Ваша думка щодо того, аби покарання за деякі економічні злочини полегшити, замінивши позбавлення волі на штраф?

– Якщо людина повністю відшкодовує завдані державі збитки, то можна обійтися і без позбавлення волі.


– Чи вважаєте Ви, що в правоохоронних органах потрібно робити реформу? Якщо так, то що в першу чергу потрібно змінити?

– В органах прокуратури уже реформують окремі напрямки діяльності для покращення ефективності роботи. Зараз не так потрібні показники (кількість приписів, протоколів тощо), як реальний результат роботи. Наприклад, наскільки зменшилася кількість підприємств, що заборгували зарплату.


– Чи часто здійснюєте прокурорські перевірки у чернівецькому СІЗО та Сокирянській колонії? Який висновок можете зробити щодо дотримання прав засуджених та умов їх утримування?

– Нечасто буваю у цих місцях, тому що в прокуратурі є відповідальна за це людина. Хоча мені доповідають про стан справ. Тому відомо, що не завжди все так прекрасно і законно, як дехто розповідає. Порушення є. Часто про це у прокуратуру потрапляє інформація, а коли наші працівники виїжджають для перевірки на місце, їх одразу ж запевняють, що все добре, порушень немає. У нас є чимало питань щодо умов тримання засуджених у Сокирянській колонії, але поки що триває перевірка, тому висновки робити зарано. Разом з тим мушу сказати, що і в Сокирянській колонії, і в чернівецькому СІЗО ще досить людські умови утримання і вони є навіть одними з кращих у державі. Я, повірте, бачив багато слідчих ізоляторів і місць позбавлення волі, тому можу порівнювати. Але,звичайно, туди краще не потрапляти.


– Що Ви можете сказати про умови перебування колишнього керівника Калинівського ринку Івана Ринжука у СІЗО?

– Він, до речі, жодного разу не скаржився на умови свого перебування. Вони у нього досить не погані, враховуючи особливість цього місця.


– А на що скаржився?

– Хіба що на те, що його незаконно, на його думку, притягнули до кримінальної відповідальності. Справа наразі перебуває у суді. Обов’язково інформуватимемо громадськість про її розгляд.


– А що Ви можете сказати про «наступні мільйони Ринжука», адже генерал-майор Харабара якось обмовився, що скоро будуть оприлюднені нові факти у цій справі?

– Зауважте, це не мої слова, тому говорити про це не буду. Я можу відповідати тільки за те, що стосується роботи прокуратури. «У мене обмежене коло друзів, особливо у Чернівцях»


– Чи вистачає на сьогодні у Вашому відомстві фінансування з боку держави?

– Фінансування для роботи не вистачає. Болючим залишається питання пільгового житла для працівників прокуратури. Протягом останнього року квартир не отримав ніхто. Виділялися хіба що земельні ділянки під забудову у районах області. А житло – це ж запорука всього. Якщо службовець після роботи повертатиметься у затишні власну квартиру чи дім, то й з відповідним настроєм буде ходити на роботу.


– А Ви отримали службову квартиру?

– Так, я нещодавно отримав на вулиці Кутузова, але до цього часу винаймав.


– Чи вистачає Вам зарплати на прожиття? Яка, до речі, середня заробітна плата у працівників прокуратури, якщо це не таємниця?

– Мені вистачає, тому що працюю у прокуратурі уже 30 років, маю пристойну пенсію, гідну зарплату. А ось, приміром, слідчому прокуратури району з посадовим окладом у 1291 гривню, мабуть, не дуже. Зарплата у моїх підлеглих різна. Вона залежить і від вислуги, і від посади, і від звання, але найбільшу роль відіграють премії до зарплати.


– Хто Ваші найближчі друзі?

– У мене обмежене коло друзів, особливо у Чернівцях. Товаришів тут маю, але не більше. Справжні друзі мої (їх одиниці) живуть на батьківщині, і вони є звичайними людьми. Мені приємніше спілкуватися і підтримувати зв’язки з друзями, які не є юристами.


– Чи цікавитесь Ви політикою і чи впливають політики на діяльність прокуратури?

– Прокуратура завжди поза політикою. Можу сказати, що деякі політики намагаються впливати на діяльність прокуратури, але не в Чернівецькій області.


– Яким досягненням у житті пишаєтесь?

– Відповідь буде банальною, але я вважаю, що за тридцять років роботи в органах прокуратури чимало доброго зробив для простих людей. Також пишаюся своєю родиною. «Мрію про онуків»


– Чи вважаєте себе матеріально забезпеченою людиною?

– Безперечно, так. Не маю власного автомобіля, хоч і є водійське посвідчення. Зараз у мене особистий водій і цього достатньо. Востаннє їздив за кермом «копійки» років 15 тому.


– Ви маєте достаток, визнання, повноцінну сім’ю. Про що ще може мріяти людина, в якої практично є все?

– Мрію про онуків. Але оскільки мій син ще молодий (йому 23 роки), тому, мабуть, доведеться ще деякий час помріяти (сміється – авт.).


– Який відпочинок для Вас є найкращим?

– Люблю відпочивати з дружиною на Львівщині у Східниці. Раніше ми зупинялися у приватному секторі, зараз – у санаторії. Надаємо перевагу тихому і дещо дикому відпочинку, де немає людей, автомобілів і галасу. Ліс – прекрасне місце для цього. Годинна прогулянка ним заміняє для мене два тижні перебування на морі. За кордоном не буваємо, хоча фінансово можемо це собі дозволити.


– А чи займаєтесь Ви спортом?

– Нині у Чернівцях практично ні, і це мій великий недолік. Обіцяю виправитися.


– Ваше життєве кредо?

– Поважай людей, умій вибачати і тоді у тебе буде все гаразд!


– Сьогодні День працівників прокуратури, що хотіли б побажати колегам?

– Ветеранам побажав би довголіття, міцного здоров’я, матеріального достатку та благополуччя.

Своєму ж колективу того, аби щодня вони йшли на роботу з радістю, а ще з більшою поверталися додому. Щоб завжди мали сили, натхнення і бажання працювати в органах прокуратури.


Редакція газети «Буковинська правда» приєднується до привітань прокурора Петра Коваля. А від себе додає: «Міцного здоров’я, щастя, успіхів у всіх починаннях, миру і злагоди! Нових професійних досягнень і добробуту Вашим родинам! Невичерпної енергії, сил і наснаги в такій важливій сфері діяльності, як Ваша!»

Оцінити матеріал:
(2 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення