Вівторок, 19 січня 2021p.

Як обманюють у віртуальних магазинах

Де комерція – там можливі різного роду афери. І не треба бути Мерфі, аби вивести цей постулат. Якщо Остап Бендер знав 400 «чесних» способів «відбирання грошей» у громадян, то в сьогоднішніх інтернет-магазинах, які розпочали свою діяльність у далекому 1995 році, їх набагато більше. Щороку жертвами віртуального обману стають понад 100 тисяч відвідувачів Інтернету. До яких хитрощів удаються шахраї на сайтах інтернет-магазинів, аби підчепити чергову жертву? Що треба знати, аби не потрапити на їхній гачок? Розбиратимемося.

Обманні схеми 

Бізнес-схем обману довірливих відвідувачів інтернет-магазинів із моменту створення Тімом Бернерсом-Лі «всесвітньої мережі» існує незчисленна кількість. Розглянемо найпопулярніші серед них.

1. «Очікуйте посилку».
«Фішінг»-пірати (від англ fishing – підчепити на гачок). Шахраї копіюють сайт відомих інтернет-магазинів, які мають хорошу репутацію, вивішують аналогічний каталог товарів і активно «ведуть торгівлю». Від оригіналу відрізняють привабливі ціни. Покупець, ні про що не здогадуючись, заходить на сайт-двійник, вибирає товар, оплачує його і… Товар не доставляють, а гроші не повертають. Якщо вдається додзвонитися до продавця, на запитання про замовлення почуєте: «Очікуйте посилку». До цієї шахрайської схеми подібна й наступна.

2. «Кардинговий товар».
Буковинка Ірина Житар замовила у віртуальному магазині брендові чоботи. «Повелася на тридцятипроцентну знижку. На сайті повідомлялося, що фірма займається кардингом (з англ. «зламування»), тобто досвідчені люди зламують сайти іноземних інтернет-магазинів і т.д. Відправила передоплату на товар, але ні грошей, ні товару… Намагалася з ними листуватися – мовчок. На одному з форумів знайшла таких же жертв цього інтернет-магазину. Добре, що передоплата була невисока». Тут треба зауважити, що в даному разі такі магазини не зареєстровані офіційно як приватне підприємство, тому жодної відповідальності ні за що не несуть.

3. «Наперсточники».
Схема нагадує «гру» наперсточників, які дають спочатку виграти трохи грошей, а потім усю готівку, що є в жертви, «захоплюють». Так і в деяких інтернет-магазинах, де вказані занижені ціни з метою залучити до покупки відвідувача сайту, а потім повідомляють, що переплутали випадково ціни. Дехто з віртуальних підприємців придумав ще хитріший хід: розділив товари за країною-виробником. Відповідно ціна на один і той же товар, залежно від «виробника», коливатиметься від привабливо низьких до захмарно високих. «Давно мріяв купити мобільний HTC Incredible S, – розповідає чернівчанин Олег Скиба. – У інтернет-магазині знайшов потрібну модель, ціна влаштувала. Передзвонив, підтвердив резервування. А години через дві мені телефонують і повідомляють, що «китайські» телефони закінчилися, купуйте «корейський» (дорожчий майже на 500 грн.). На запитання: «Чому закінчилися, якщо я зарезервуав?» мені відповіли, що, мовляв, вийшла помилка. Водночас мені погодилися продати «корейський» мобільник за ціною «китайського», якщо куплю ще чохол до нього майже за 500 гривень. Довелося погодитися. Покупка обійшлася в 4160 гривень. А наступного дня після того, як мені кур’єр приніс замовлення, я знову зайшов на той сайт та побачив у асортименті «китайські» телефони за 3225 грн. та інформацію про те, що є «китайські», «корейські» і всіх багато…». «Річ у тім, що HTC Incredible S виробляють лише на одному заводі у світі і китайського виробництва для цього апарата в природі не існує, – запевняє Петро Фроляк, продавець мобільних телефонів. – Про це покупці часто не знають і ведуться на країну-виробника, переплачуючи за товар». Виходить, інтернет-магазин свідомо обманює покупця щодо країни-виробника, накручуючи ціну нібито на якості «оригінального» товару. При цьому покупець, який ні про що не здогадується, радий, що придбав «оригінальний» апарат. Типовий розвід. «У бізнес-схемі «нечистоплотного» інтернет-магазину, – коментує хитрощі шахраїв чернівчанин Віталій Рутько, який веде віртуальну торгівлю предметами побуту не один рік, – приблизно 5-7% товару може уходити за анонсованими цінами (офіційними, від виробника). Втрати на цьому товарі компенсують або аксесуарами, або на продажу так званого «сірого» товару (ввезеного нелегально, несертифікованого), на який не надають гарантії. Згодом доводиться ремонтувати товар на свій кошт, а повернути товар і гроші за нього неможливо. Розрахунок тут простий: повернення грошей вимагають одиниці…». І за статистикою це справді так.

4. «Кіт у мішку».
Недолік покупок у інтернет-магазинах найперше в тому, що товар неможливо роздивитися, поміряти, перевірити… Чернівчанин Андрій Величук замовив через Інтернет комп’ютерний стіл. Доставка по Україні безкоштовна. Оплатив замовлення, отримав товар, а вдома, розпакувавши, побачив, що не вистачає деяких деталей, до того ж поламана шухлядка, пошкоджена поверхня. «Я тут же зв’язався з керівництвом інтернет-магазину, – каже Андрій, – повідав ситуацію, а мені у відповідь: «Склад тут ні до чого, ми відправляли якісний товар, а ось що Вам доставили, нам не відомо. Винна транспортна компанія». При цьому запропонували стіл замінити, якщо я оплачу транспортування, або поміняти окремі деталі, знову ж таки за мій рахунок. Утомившись від довгого листування, вирішив залишити благородну справу відстоювання справедливості й замовив у місцевої фірми, яка займається виготовленням меблів, потрібні деталі. Уже потім дізнався, що мав би підписати договір, згідно з яким сторони (продавець і покупець) несуть відповідальність за його дотримання. А мені ніхто й не пропонував нічого підписувати».

5. «Акція».
«Замовляючи товар на суму понад 300 гривень, отримаєте майку в подарунок». Людмила Пономар, також мешканка Чернівців, вирішила скористатися пропозицією й зробила замовлення в інтернет-магазині на 450 гривень. Майка в подарунок – дрібничка, а приємно. Кур’єр доставив замовлення. «Сплачую, – розповідає дівчина, – а замість указаної суми в накладній записано 520 гривень. Запитала в кур’єра, чому так. Він знизує плечима. Довелося заплатити. Розгортаю, дивлюся, а маєчку-подарунок, яка в нас на базарі по 28 гривень, мені продали за 70! Що тут сказати?!».
Тетяна Рудницька, адвокат: «Спеціального закону, що регулює роботу подібних магазинів, поки що немає. За великим рахунком, з точки зору правового врегулювання, покупка товару через Інтернет нічим не відрізняється від покупки в звичайному магазині. Необхідно просто уважно вивчати умови доставки, характеристику товару та уточнювати його вартість. Наприклад, перед тим як замовити товар в Інтернеті, з’ясуйте, чи входить доставка в його вартість або оплачується окремо. І завжди зберігайте чек або документ, що його замінює. Згідно із Законом «Про захист прав споживачів» покупець має право повернути неякісний товар виробнику (продавцю) протягом 14 днів, але лише за наявності чека, квитанції або договору, що підтверджує факт покупки. На жаль, не всі інтернет-магазини надають клієнтам такий документ, знімаючи з себе таким чином відповідальність. А іноді важко знайти володаря інтернет-магазину, тобто претензії, по суті, пред’явити нікому. Будьте пильні й нехай інтернет-покупки дарують Вам лише позитив!

Як не потрапити у віртуальну пастку 

Заради справедливості треба сказати, що все-таки переважна більшість інтернет-магазинів веде чесну торгівлю та їхня продукція відповідає заявленій якості. Віталій Рутько, який має свій віртуальний магазин, переконаний, що шахраї одразу помітні, просто варто звертати увагу на певні деталі їхніх сайтів і дотримуватися як мінімум таких правил:

1. Обов’язково на сайті віртуального магазину мають бути вказані: повна назва фірми, її телефон, юридична адреса, інформація про державну реєстрацію. Якщо таких даних немає, варто замислитися, якщо ж вони вказані – перевірте їх. Через пошукову форму WebMoney перевірте назву магазину та його атестат. Одразу стане відомо, чи магазин підтримує зв’язок із віртуальним банком, а в атестаті вказано інформацію про володаря електронного гаманця, його паспортні дані й т.ін. Також важливо передивитися відгуки про цей ресурс. Якщо відгуки позитивні й паспортні дані підтвердилися, тоді можна не хвилюватися. Крім того, якщо на сайті вказано лише форму для відправлення електронного листа-замовлення, одразу закривайте сторінку – це точно шахрайський магазин.

2. Купуйте товари лише на відомих сайтах, при цьому не варто довіряти дуже низьким цінам. Попередньо передивіться ціни на аналогічний товар в інших віртуальних магазинах. Іноді буває, що в одному й тому ж магазині, але на різних сторінках ціни на товар із великою різницею. Наприклад, у магазині розпродаж: на сторінці з акцією ціни зі знижкою, а на звичайній – без знижки (подібне часто зустрічається в книжкових інтернет-магазинах).

3. Аби не придбати «брендову» підробку, пам’ятайте, що дизайнерський одяг дешево коштувати не може. Тому якщо Ви знайшли в мережі брендову річ, що коштує вдвічі дешевше за таку ж на офіційному сайті, можете сміливо закривати сторінку – це підробка.

4. Краще замовляти товар в інтернет-магазинах, які мають кур’єрську доставку. Тоді Ви одразу перевіряєте товар і, якщо все гаразд, розплачуєтеся. Якщо ж такої можливості немає, спробуйте передзвонити за телефоном, вказаним на сайті, і задати запитання, відповідь на яке Ви знаєте. Неправильна інформація – ознака афери.

5. Обов’язково має насторожувати відсутність системи, що захищає конфіденційну інформацію про клієнта й карту замовлення. Це зазвичай прописується в розділі «Конфіденційність». Якщо такого немає, то з’являється ймовірність, що Ваші дані стануть доступними широкому загалу інтернет-користувачів.

6. Обов’язково залишайте свій відгук, що може допомогти іншим зробити правильний вибір.
Оцінити матеріал:
(8 голосів)

Коментарі


Оцінити коментар! 0 Оля
Мені здається тільки лохи ведуться на інтернет-магази ни
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Оцінити коментар! 0 Вікторія
Я вважаю, що краще взагалі не купувати товари в інтернет-магази нах, тому що точно не знатимеш, чи якісний цей товар і чи тебе не обманять.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Оцінити коментар! +1 Вовчик
Вы что, ребята?! Нормальные интернет-магази ны продают качественные товары, намного дешевле, чем в обыкновенных магазинах и даже на базаре. Только надо знать, как правильно выбрать надежный интернет-магази н. Я не так давно купил ноутбук через такой магазин и очень доволен. Везде нужно фильтровать...
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення