Понеділок, 25 травня 2020p.

Місто продовжують очищати від хабарників

 Чернівецькі міліціонери змагаються у боротьбі «хто-кого» з колишніми працівниками, які після виходу на пенсію стають адвокатами чи правозахисниками і шукають шляхи уникнення відповідальності для своїх клієнтів.


 Серед найрезонансніших справ 2011 року правоохоронці називають справу Ринжука, справу заступника начальника податкової міліції, справу голови сільської ради та начальника відділу земельних ресурсів Глибоцького району та інші. У міліції визнають, що цей рік став «плідним» для підрозділу, що займається економічними злочинами. Однак визнають: викоренити зовсім цю недугу в українців майже нереально. Адже хабар як спокуса: чим більше і частіше, тим краще. Спеціалісти переконані: поки будуть низькі зарплати, брак вільних робочих місць і низький економічний рівень життя, доти існуватимуть і факти хабарництва.


Провокація хабара – також злочин


 Складність документування, за переконанням правоохоронців, полягає в тому, що чимало колишніх працівників міліції, які у свій час займалися безпосередньо документуванням незаконних дій, з часом стають адвокатами або правозахисниками і показують шляхи, як можна уникнути відповідальності. Таку інформацію можна знайти також у їхніх посібниках. Але, на щастя, наука не стоїть на місці, оскільки щороку вдається краще протидіяти таким «правозахисникам». Хоча боротьба «хто-кого» іде постійно. Звичайно, трапляються і складні випадки, коли факт корупції довести важко. Начальник Управління Державної служби по боротьбі з економічними злочинами УМВС України у Чернівецькій області Василь Хащук пригадує випадок, коли документування проводилося майже рік, а після направлення справи до прокуратури виявилося, що чимало нюансів ще треба з’ясувати, аби професійно довести провину злочинців.


 Згідно зі статтею 370 ККУ провокація хабара не є злочином. Це коли дії особи направлені на те, щоб спровокувати іншу сторону дати хабара. І межа між провокацією і власне отриманням хабара дуже тонка, хоча в обох випадках настає кримінальна відповідальність. Саме таким чином, до речі, у Чернівецькому університеті хотіли «відмазати» викладача, який нібито взяв хабара саме в результаті провокації. Та Василь Хащук доводить: «Яка тут провокація, якщо людина сама написала явку з каяттям у прокуратурі і видала гроші? Взагалі хочу наголосити, що хабар – це не обов’язково отримання грошей. Це також може бути передача прав власності на якісь матеріальні блага. А от зірочка в небі як плата за вирішення питання не буде хабарем».


Штраф замість позбавлення волі


Найчастіше корупція як недуга вражає органи місцевого самоврядування та контролюючі органи. Так, від початку нинішнього року працівники міліції на території області виявили 90 випадків зловживання владою, 95 випадків вимагання хабарів і 15 випадків давання та посередництва в отриманні хабарів. Фахівці констатують тенденцію до зменшення випадків давання хабара. Хоча, згідно із законодавством, людина, яка дає хабар, несе таку саму відповідальність за скоєне, як і особа, яка отримує цей хабар. «Однак якщо людина визнає свою провину до моменту порушення кримінальної справи, вона звільняється від відповідальності. І такі випадки нерідко зустрічаються у нашій практиці», – каже Василь Хащук.


 Нерідко чернівецькі правоохоронці документують злочини економічного характеру у сфері господарської діяльності. Василь Хащук каже, що згідний із позицією Президента України про те, що міру покарання за скоєння економічних злочинів у сфері господарської діяльності, наприклад, ухиляння від сплати податків, варто полегшити: замінити позбавлення волі на штраф: «Адже ці злочини не завдають величезної шкоди безпеці та здоров’ю людей. А от від сплачених штрафів державний бюджет міг би непогано наповнюватися». Проте полковник Хащук каже, що штраф за отримання хабара – це надто низька міра покарання.


Закон дозволяє розкривати злочини


 Василь Хащук говорить, що наразі законодавча база повністю відповідає тим умовам, які необхідні для документування незаконних фактів, а отже, дозволяє ефективно боротися зі злочинами, економічними зокрема. Прийнятий недавно новий Закон «Про засади запобігання і протидії корупції» також у певній мірі розв’язав руки правоохоронцям. Хоча пройшло ще досить мало часу, аби робити висновки. «Якщо раніше злочини розмежовувалися на загальнокримінальні та економічні, то зараз такого поділу немає. А це означає, що якщо будь-який злочин розкритий працівниками мого підрозділу (навіть якщо це шахрайство), то він зараховується саме нам», – розповідає Василь Хащук.


У тому, що відпрацювання районів Чернівецької області працівниками міліції дає результати, неодноразово переконував на прес-конференціях начальник міліції Микола Харабара. У цих заходах також беруть участь працівники підрозділу УДСБЕЗ. Вони здійснюють перевірку торгових точок на наявність усіх необхідних дозволів для здійснення підприємницької діяльності. «Результат роботи показує, що найчастіше приватні підприємці порушують Закон, реалізовуючи неякісний товар, що не має сертифікації або є фальсифікатом», – каже полковник Хащук. Так, цього року у Глибоцькому районі було конфісковано 3100 пачок підроблених сигарет української марки. Харківський центр метрології та стандартизації дав висновок, що вміст нікотину та смоли у вилучених зразках перевищував норму. Порушник сплатив штраф – усього 850 гривень. Та чи не провокують такі мізерні штрафи на повторне порушення?


 Фахівці переконані: хабарництво негативно впливає на розвиток економіки у суспільстві, підриває авторитет влади. З таким рівнем корупції наша країна ще не скоро увійде в Євросоюз. Такі невтішні висновки роблять міжнародні організації. За даними соцопитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), лише 5% респондентів вважають, що рівень корупції в Україні в 2011 році зменшився в порівнянні з минулим. У той же час більше 41% вважають, що він виріс, а 39% переконані, що не змінився.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...
Альфа-Банк UA CPL

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення