Вівторок, 19 січня 2021p.

Мобільні афери: чи можливо вберегтися від обману?

100 днів – 100 авто!


 «Відправляй СМС на 800 (7 грн. з НДС+7,5% в ПФ – 9 грн.) зараз і можеш стати володарем Ford Fiesta». Подібного змісту СМС-повідомлення атакували протягом кількох місяців мобільні телефони абонентів МТС. Той, хто відправляв СМС на «короткий номер», вступав «у діалог», відповідаючи на легкі запитання «вікторини» й заробляючи бали. За найбільшу кількість балів обіцяли іномарку. Наївні та довірливі буковинці, які досі вірять, що казка може перетворитися на реальність, платили за відправлені на короткий номер повідомлення з власного рахунку. А ввійшовши в раж, як відомо, важко зупинитися. Мета була поставлена – набрати завітні бали і як приз отримати автівку… От тільки чи отримав хтось чарівний приз? Як з’ясувалося, на Буковині «щасливчиків» не виявилося. Більше того, таких немає й в усій Україні… А це одна зі схем мобільного лохотрону – СМС-вікторина.


 Виграти «Форд» мріяла й чернівчанка Тетяна Білоголова. Витративши на СМС-повідомлення близько 100 гривень і набравши солідну суму балів, розчарувалася й покинула «дурну справу».

– Розумію, що вестися на подібного роду «гачки лохотронщиків» не варто, – каже дівчина, – проте вони добре знають, як зачепити тебе, аби ти віддала їм свої гроші.


 Олександр Бабій також потрапив на гачок «мобільного лохотрону»:

– Отримав СМС-ку з таким змістом: «Акція «Знаю ВСЕ від МТС!» Твій шанс отримати в подарунок ноутбук, фотоапарат або МР3-плеєр. Набирай *121# і відповідай на запитання Акції». Давно мріяв про ноутбук, а тут, що називається, в точку. Я і почав відправляти відповіді. Причому запитання були для першокласників. Сподівався на виграш. Але, як завжди, «взули» на мрію й на гроші. Уже й ноутбук перехотів. Витратив на ці СМС-ки 300 гривень»…


 Коли щодня на мобільний приходить купа СМС із «коротких номерів», мотивуючи до участі в різного роду акціях, де головний приз – це зазвичай омріяний автомобіль чи комп’ютер, проігнорувати такі повідомлення досить важко. «Адже лохотронщики спекулюють на наших мріях і бажаннях, – каже практичний психолог Любов Пашкевич. – Вони добре знають механізми автоматичного впливу на «жертву» та регулярно й уміло їх застосовують, аби досягти бажаного. Таємниця їхнього успіху в тому, як вони формулюють свої «вимоги-впливи», аби підчепити людину на гачок. Іноді достатньо одного правильно обраного слова, яке «включає» всередині людини запис автоматичної поведінки. І, повірте, «експлуататори» людей швидко вчаться отримувати вигоду з нашої тенденції механічно реагувати на зовнішні подразники. Тому найкращий захист від лохотронщиків – включати критичний розум і міркувати, хто, наприклад, готовий віддавати протягом 100 днів по «Форду» першому зустрічному. Або чому настільки легкі запитання мобільних вікторин?»


Інші схеми мобільного лохотрону


 Найрозповсюдженіша нині схема мобільного шахрайства – СМС-прохання. Абоненти мобільних мереж отримують СМС із проханням на кшталт: «У мене закінчилися гроші. Поповни мій рахунок. Іра». Деякі абоненти, особливо люди пенсійного віку, поповнюють рахунки шахраїв, думаючи, що пише хтось із близьких. Далі з допомогою системи «Мобільний переказ» гроші перераховуються на телефонні номери шахраїв.


 Інший варіант мобільного лохотрону – так званий «помилковий переказ грошей». Абонент отримує СМС-повідомлення, де йдеться про надходження коштів на його рахунок за системою «Мобільний переказ». Одразу ж після цього телефонує шахрай, який стверджує, що переказав гроші на цей номер помилково й просить повернути тим же способом – через «Мобільний переказ». Суть у тому, що повідомлення відправляється з допомогою безкоштовного Інтернет-сервісу й ніякого поповнення рахунку не було, а від абонента вимагають повернути гроші з власного рахунку.


 СМС-піддавки – це також розповсюджений спосіб мобільної афери. Надходить СМС приблизно такого змісту: «Системне повідомлення. Акція! Перекажіть гроші на короткий номер і отримайте вдвічі більше!» Відіславши невеличку суму, абонент у відповідь може отримати вдвічі більше. І так спрацьовує кілька разів (грають на жадібності жертви), допоки не відправляється вся сума з рахунку жертви, а у відповідь – тиша. Ця схема працює також через систему «Мобільний переказ».


 На СМС-знайомства найчастіше ведуться молоді люди. Надходить СМС із пропозицією познайомитися. Цільова аудиторія, як правило, – чоловіки. Починаються СМС-спілкування з незнайомим номером. А через якийсь час абонент помічає, що рахунок – порожній…


 «Родич у біді» – особливо актуальна шахрайська схема в сезон відпусток. Відпочиваєте. Лунає дзвінок мобільного, й незнайомий голос просить терміново перетелефонувати комусь із родичів (квартиру затопило, теща захворіла тощо). Спантеличений абонент телефонує за вказаним номером, там його заспокоюють, що, мовляв, усе нормально. І тільки через якийсь час додумується перевірити рахунок на мобільному: а на балансі – глибокий мінус. До речі, іноді достатньо лише зняти слухавку, аби гроші з абонентського рахунку перейшли до лохотронщиків.


 Що отримують шахраї? Зрозуміло, чималенькі гроші. В який спосіб? А дуже просто: для початку купують короткі номери з підвищеною тарифікацією (в середньому 30 гривень за хвилину провідних мобільних операторів), роблять переадресування з будь-якого мобільного на короткий номер, укладають угоду про надання багатоканального номера й із коротких номерів робиться переадресування на багатоканальний номер, набирають несором’язливих молодих людей, які атакують дзвінками або СМС-спамом абонентів (у кожного з цих хлопців є свій пароль для обліку зароблених грошей). Гроші в готівку шахраї переводять з допомогою комп’ютерної програми, мобільні гроші перетворюються на віртуальні, а потім «переводять у готівку за відкат» в одному з Інтернет-магазинів. Або з допомогою СМС (є така послуга) відправляються на інший номер, оформлений безпосередньо на афериста. Далі приходять в офіс свого оператора й розривають договір про послуги. Залишок коштів на рахунку, крім комісійних, компанія зобов’язана за умовами договору повернути.


Чи можливо протидіяти шахрайству?


 Тетяна Рудницька, адвокат: «Довести факт мобільного шахрайства майже неможливо. За весь час це вдалося лише один раз – і то в Донецьку. Наскільки мені відомо, оператори мобільного зв’язку такі акції не проводять. Тому єдиний метод захисту від мобільних афер – не телефонувати й не відправляти СМС на номери, з яких надходять підозрілі повідомлення».


 Олексій, оператор однієї з мобільних компаній України: «Щодня нам телефонують і скаржаться, що з якогось номера, причому який не належить нашій компанії, від нашого імені йде розсилка СМС. Текст стандартний: «Ви виграли …, передзвоніть на номер для того, щоб ми могли дізнатися, куди доставити приз». Адже всім зрозуміло, що це абсурд. По-перше, оператори мобільного зв’язку завжди через рекламу чи іншими шляхами повідомляють про початок акції; по-друге, номер, з якого приходить СМС, має належати компанії, і він вбитий у абонентів на sim-карті, наприклад, як номер техпідтримки».


 Пригадався анекдот: «Надішли на номер N фразу «Я не лох» і станеш найбільшим нелохом у світі!» Тож, аби таки протидіяти мобільному шахрайству й не поповнювати ряди жертв лохотрону, треба пам’ятати кілька простих правил:

– не варто передзвонювати на незнайомі номери. Якщо повідомляють, що родич у біді, перетелефонуйте на відомий Вам номер родича й з’ясуйте, чи так насправді;

– ігноруйте повідомлення на кшталт: «Ви виграєте, якщо зателефонуєте…», «вітаємо, відправте СМС на номер, і Ви отримаєте…»; зателефонуйте у разі таких повідомлень своєму операторові і запитайте, чи проводяться подібні акції. Я, наприклад, з’ясувала, що СМС-повідомлення про виграш, що надійшло на мій мобільний, до моєї компанії не має жодного стосунку, а якби я перетелефонувала за вказаним номером, платила б за кожну хвилину розмови 5 гривень;

– необхідно рекламу завжди дочитувати до кінця, а тим більше текст, написаний дрібним шрифтом: як правило, космічні суми за хвилину розмови вказують саме таким чином;

– не варто забувати про те, що мобільний Інтернет коштує дорого, особливо скачування мелодій, картинок. А ще деякі компанії дають «у борг» час користування Інтернетом, але під проценти (ввечері Інтернет, а вранці може «намалюватися» пеня за несвоєчасне поповнення рахунку);

– Ви вірите у виграш у телевізійних вікторинах? Я також вірила, доки не зателефонувала. Після повідомлення «Ви берете участь у грі» на тому кінці дроту банально поклали слухавку. І 7 гривень із ПДВ зняли. А я не могла зрозуміти, чому такі легкі запитання…

Відомо, що за всі задоволення доводиться платити. А чи не краще заощадити на деяких дурницях на кшталт участі в лохотронних мобільних вікторинах і різноманітних акціях? А Ви як вважаєте?

Оцінити матеріал:
(3 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення