Середа, 25 листопада 2020p.

Афери на ринку праці: як влаштуватися на роботу без шкоди для себе?

Робота – це те місце, де людина проводить більшу частину свого життя. Ми мріємо працевлаштуватися офіційно, отримувати «великі» гроші та про те, щоб робота приносила задоволення. Але в період кризи та масових звільнень працевлаштуватися досить важко. Проте хто шукає, той завжди знайде… А щоб не стати здобиччю аферистів на ринку праці, варто принаймні знати, як їх розпізнати.


Безкоштовний стажер


 Газети та журнали рясніють різноманітними пропозиціями роботи. Найбільш затребувані: перукарі, будівельники, офіс-менеджери, кур’єри тощо. Тетяна, яка довгий час шукала роботу через засоби масової інформації, у рубриці «Пропоную роботу» вичитала оголошення такого змісту: «Дівчата та хлопці віком 17-26 рр.! Запрошуємо Вас у дружній колектив на постійну роботу. Вакансії: продавці-консультанти, торгові агенти, кур’єри та менеджери. З/п від 2500 грн.+%. Тел. моб…». Передзвонивши, домовилася про зустріч.


– Прийшла за вказаною адресою, – розповідає Тетяна свою історію. – У коридорі перед кабінетом вже зібралося чимало народу – і всі на співбесіду. Розмова з кожним була індивідуальною. Коли зайшла до кабінету, мене розпитали про мої навички та досвід роботи, потім запропонували стажування від 10-ти до 30-ти днів, аби з’ясувати, чи брати мене на цю вакансію (чим саме доведеться займатися, так і не пояснили).


 Молода жінка тоді відмовилася від «таємничої» роботи. А згодом дізналася від знайомих, що під час стажування фірма пропонувала розповсюджувати свою продукцію. Якщо стажер «виконував план зі збуту товару», його «брали в штат». Якщо ж суттєво недовиконував «графік продажу», з ним прощалися, не заплативши за виконаний обсяг роботи (це ж стажування!). Варто сказати, що у цій ситуації є один нюанс: на фірмі досі постійно проводять набір «на вільні вакансії». Така собі лохотронна схема збагачення за рахунок безпорадних шукачів роботи – «безкоштовний стажер».


Безкоштовна високооплачувана робота


 Безробітні у пошуках роботи часто ведуться на оголошення «з високими заробітками». Забуваючи при цьому, що «за вікном» поки що триває економічна криза, а тому може бути дивним, коли за таких умов пропонують високі заробітки (звичайно, якщо це не «кур’єрська доставка» наркотиків, але це вже інша історія та інша стаття).


 Пані Марія побачила оголошення в рекламній газеті про набір персоналу на високооплачувану роботу в офісі. «Почувши, що зарплатня близько 2000 гривень, звільнилася з попереднього місця роботи, де отримувала близько 1000 гривень, і влаштувалася на «високооплачувану». Робота здавалася неважкою: відшуковували в Інтернеті певну рекламну інформацію, обробляли її тощо. Офіс, обставлений дорогою апаратурою – комп’ютерами, факсами, принтерами, зі штатом 150 «щасливчиків», які отримали «високооплачувану» роботу, справляв враження надійного. Минув місяць, і працівники стали вимагати законну заробітну плату. Директор фірми просто сказала: «Коштів поки що немає, а будуть лише тоді, коли реалізуємо товар (розробка рекламних макетів), над яким працює фірма». Протягом двох місяців тривав «бій за зарплату». Найбільш нетерплячими були чоловіки, жінки ще сподівалися на краще… Через чотири місяці «високооплачуваної роботи» директор, зібравши розроблені працівниками макети реклами, поїхала до Києва друкувати їх на якісному обладнанні. Та зникла, розчинившись у столичному галасі і суєті. Правда, нею зацікавилася прокуратура. З’ясувалося, нову техніку директор придбала у кредит. Правоохоронні органи «наздогнали» шахрайку: нині вона за гратами. А «щасливчики», які влаштувалися на «високооплачувану роботу», залишилися без зарплат і без надії колись отримати їх. Пані Марія, як і решта жертв цієї афери, вже не вірить оголошенням про високооплачувану роботу…


 У шахрайську пастку в пошуках роботи з гідним заробітком ледь не потрапили студенти Максим та Олексій. Прийшли на співбесіду. Перше, що їх вразило, – це черга з десяти чоловіків, які зустріли їх словами: «Хлопці, Ви теж на будівництво?» Хлопців запросили до маленької кімнати, де приємної зовнішності жінка коротко розповіла про саму роботу.


– Нам запропонували шукати інформацію в Інтернеті про різну продукцію для майбутнього «рекламного зошита», – розповідає Максим. – Назвали і суму оплати за працю – 600 грн. на місяць. Крім того, обіцяли повернення коштів за Інтернет-послуги. Правда, спочатку треба було пройти стажування, за яке ми мали заплатити по 80 грн. Проте стажування не гарантувало в майбутньому робочого місця. Під кінець розмови миловидна жінка стала переконувати, що нам обов’язково варто спробувати. Адже робота легка та на неповний робочий день, до того ж гроші платять хороші…


Хлопці були вже згодні (умови справді були привабливими, незважаючи на «стажувальний внесок»), однак коли вони побачили, що в списку стажерів були шестисотими з гачком, «бойовий пил» працювати у «перспективній компанії» одразу ж зник. Тож це ще одна шахрайська схема на ринку праці – безкоштовна високооплачувана робота.


Випробувальний термін


 В одному з чернівецьких казино постійно набирали барменів. Дивувала така плинність кадрів. Студенти, зазвичай іногородні, які щойно відірвалися від батьків і мріяли бути незалежними від них, влаштовувалися туди барменами на випробувальний термін.


– Перший місяць не оплачувався, – розповідає Володимир, який пройшов через «випробувальний термін», – через те що це було стажування. Працювали по 12 годин на день. Були випадки, коли розбивався посуд, за це виписували штрафи (отут постає запитання: якщо не платили за роботу, звідки ж брати гроші на штрафи?!). Через місяць мені сказали, що я не підходжу на це місце, не пояснивши, чому саме не підходжу. Довелося заплатити «штрафну» чималеньку суму й піти з порожніми кишенями.


 Тож чергова шахрайська схема на ринку праці – «випробувальний термін». Зміст її приблизно такий. Директор набирає щомісяця нових працівників на випробувальний термін без оплати праці. Зрозуміло, наступного місяця набирають нових «клієнтів», розпрощавшись з попередніми. Кожен із претендентів на вакансію уходить з підприємства, сплативши чималенький штраф, наприклад, за розбитий посуд. Або, отримавши зарплатню, якщо таку обіцяють, продуктами харчування (маються на увазі продавці).


Обережно! Робота в Інтернеті


 Останнім часом безробітні, маючи вдома офісну техніку й комп’ютер, активно вдаються до пошуку роботи через Інтернет. Декому вдається заробляти гроші, не виходячи з дому. Проте найчастіше люди стають жертвами Інтернет-шахраїв, повівшись на оголошення на кшталт: «Ми пропонуємо вигідну роботу в Інтернеті для всіх бажаючих – від новачків до професіоналів. Гарантуємо цікавий і хороший заробіток. Не потрібно ніяких вкладень та затрат часу. Пропонуємо серйозний заробіток нового рівня. Перший місяць оплачується у 2000 доларів, і щомісяця зарплатня збільшується». Звичайно, така пропозиція виглядає заманливою, проте немає гарантії, що це чесний заробіток (зазвичай ця «робота» зводиться до розсилок брудного спаму).


 Розповсюджені афери щодо роботи в Інтернеті: пропонують набирати скановані тексти людям без освіти й незалежно від віку, обіцяючи за роботу тисячі доларів (при цьому, аби отримати завдання, Вам треба заплатити 20-25 гривень за «пересилання диску зі сканованим текстом»); переклад текстів з іноземних мов (часто людина працює вдень і вночі, не отримуючи за це ані копійки); редагування текстів (подібно до перекладачів) тощо.


 Аби уникнути обману при пошуку роботи через Інтернет, варто знати, що вже давно існують сайти з «чорними» списками шахраїв. І ще, якщо Вам пропонують заплатити за працевлаштування гроші, навіть незначну суму, знайте – це обман.


Робота за кордоном


 Найчастіше закордонним роботодавцям бракує: офіціантів, доглядальниць, працівників на сільськогосподарські роботи тощо. Більшість людей їде в сусідні країни: Росію, Польщу, Чехію. Роботу знаходять легко, адже «наші працьовиті руки» потрібні всюди. Не так давно стався випадок, коли люди поїхали до Польщі працювати на полях. І втрапили в халепу. У працівників позабирали мобільні, паспорти, змушували працювати безкоштовно. Одному з них вдалося втекти. Він і зателефонував до знайомих, які зв’язалися з посольством і, таким чином, звільнили людей з рабства.


 Вирушаючи на заробітки за кордон, варто у посольстві з’ясувати про існування того чи іншого підприємства. Ніколи не віддавайте документи в чужі руки, краще на цей випадок мати їхні ксерокопії. Обов’язково дізнайтеся, де знаходиться посольство України в країні, куди Ви вирушаєте, Червоний Хрест і подібні організації. Бажано мати хоча б два мобільні телефони при собі. І обов’язково повідомляйте комусь з родичів про кожен свій крок за кордоном.


Поради спеціалістів


 Профінформатор Людмила Кисла повідомляє: «В Центрі зайнятості все офіційно, тому роботодавців, які б хотіли надурити тих, хто шукає роботу, немає». Спеціалісти Центру зайнятості стверджують: щоб убезпечитися від шахрайських схем при пошуку роботи, перш за все потрібно дивитися на зміст оголошення, де має бути зазначено вид діяльності, обов’язки та контактний телефон, про заробітну платню варто домовлятися під час співбесіди


Аби уникнути шахрайства при працевлаштуванні, зверніть увагу на кілька моментів:

– не варто платити гроші при працевлаштуванні (за навчання, стажування, за уявну дисконтну картку тощо);

– обов’язково оформляйте трудовий договір;

– під час співбесіди не соромтеся задавати запитання щодо роботи.

Працюйте, і нехай робота приносить Вам задоволення та бажаний дохід!

Оцінити матеріал:
(4 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення