П'ятниця, 29 травня 2020p.

Спецназу не існує – засуджених не б’ють

 Чи застосовується фізичне насилля до засуджених у Сокирянській колонії та Чернівецькому слідчому ізоляторі?


 Після того, як на початку липня цього року усі центральні ЗМІ гуділи про те, що у Дніпропетровській виправній колонії №89 бійці засекреченого спецназу масово і жорстоко побили ув’язнених, ми звернулися в Управління Державної пенітенціарної служби України в Чернівецькій області, щоб дізнатися, чи немає подібних фактів у Сокирянській виправній колонії №67 та Чернівецькому СІЗО. Адже аргументи, наведені екс-ув’язненим правозахисником Ігорем Гаркавенком в ексклюзивному коментарі ІА «Міст-Дніпро», який говорив про побиття на Дніпропетровщині, насправді лякають. «У багатьох зламані ребра, пошкоджені кінцівки, відбиті внутрішні органи, нирки і так далі. Що особливо характерно для даного випадку – у деяких зламані щелепи. Це говорить про особливу жорстокість навіть у «повсякденній» практиці відпрацювань спецназу», – розповів Гаркавенко. Однак більшість інформації, що час від часу з’являється в ЗМІ про побиття засуджених, як правило, отримана неофіційним шляхом. Тому найчастіше не може претендувати на результат.


Засуджені не бунтують


 Старший інспектор у зв’язках з громадськістю відділу Державного департаменту з питань виконання покарань України у Чернівецькій області Микола Лазенко розповів: «Насправді як при Управлінні, так і при департаменті не існує жодного спецпідрозділу, а надто засекреченого. У будь-якому місці позбавлення волі є група швидкого реагування, яка складається з працівників цієї установи. При Чернівецькому СІЗО є група швидкого реагування, до якої входить 17 осіб, при Сокирянській колонії у цій групі 15 офіцерів. У своїй роботі ця група керується виключно наказом ДДПВПУ №153. У екстрених випадках мають право втихомирювати розлючений натовп засуджених. Однак таких випадків ні в Сокирянській колонії, ні в СІЗО не буває. Засуджені чи затримані не бунтують. Більше того, найчастіше інформація про побиття засуджених є провокацією як з боку самих засуджених, так і з боку різних правозахисних груп (і навіть деяких ЗМІ). Основною причиною бунтів, що час від часу виникають у деяких місцях позбавлення волі, є те, що засуджені насправді вимагають якихось додаткових пільг, що не передбачені законодавством. Але якби факти фізичного насильства в Сокирянській колонії чи СІЗО і були, то громадськість би про це знала, тому що навряд чи засуджені будуть приховувати синці та побої, коли до них у камеру приходить прокурор із перевіркою. І, повірте, жоден працівник відділу охорони, нагляду та безпеки не буде піднімати руку на засудженого: він ризикує і своєю роботою, і своєю волею».


 Згідно із наказом до особового складу групи швидкого реагування повинні входити найбільш кваліфіковані працівники, які мають необхідну фізичну підготовку та психологічну стійкість. Так само законодавством передбачені випадки, коли стосовно засуджених дозволяється застосовувати фізичну силу та спецзасоби. 


Чи б’ють під час обшуків?


 Раніше засуджений Юрій каже, що масових побиттів у тій колонії, де він відбував покарання, не було. «Однак часто проводилися так звані планові і непланові обшуки жилих приміщень колонії і особистих речей засуджених, що іноді супроводжувалися бійкою. Також такі речі були й тоді, коли засуджені відмовлялися залишати камери для виїзду на судові засідання. Довести факти тортур чи катування засуджених практично неможливо. Так само, як і факти неправомірних дій з боку представників колонії», – переконаний Юрій.


 Старший інспектор з режиму охорони, нагляду і безпеки відділу Державного департаменту з питань виконання покарань України у Чернівецькій області Михайло Нагірняк каже, що дійсно як планові, так і позапланові обшуки у камерах засуджених проводяться часто. «Однак жодних фізичних насильств під час обшуку і бути не може, адже засуджених у цей час у камері немає. Їх на період обшуку виводять у порожню камеру. Фактично в’язні навіть не знають, хто саме, в яких місцях і речах проводить обшук», – каже Михайло Нагірняк.


 Крім того, в Україні є чотири зведені загони (в Києві, Житомирі, Запоріжжі, Дніпропетровську), які саме й створені для екстрених випадків і надзвичайних ситуацій. Чернівецьку область курує Житомирський зведений загін. Бійці з його складу наприкінці квітня цього року мали змогу випробувати свої професійні якості в СІЗО Чернівців. На щастя, ці заходи проходили у рамках антитерористичного навчання.


Занепокоєні міжнародні експерти


 Попри це експерти Ради Європи неодноразово звертали увагу у своїх звітах на те, що українські пенітенціарні установи переповнені й погано забезпечені. Такого самого висновку дійшли й представники Європейського комітету запобігання тортурам. Час від часу різного роду звіти з’являються і у вітчизняних правозахисних групах, які занепокоєні порушенням прав людини в пенітенціарній системі України. Попри це Ірина Яковець, провідний науковий співробітник сектора дослідження проблем кримінально-виконавчого законодавства ІВПЗ НАПрН України, констатує, що в порівнянні з 1999-2002 роками, коли побиття засуджених мало масовий характер, тепер є певні зміни на краще: поліпшилося утримання в камерах, вжито профілактичні заходи проти туберкульозу.


 Так само фахівці впевнені, що з тих пір, як у 2002-2003 рр. тривало реформування пенітенціарної системи країни, відбулися позитивні зміни щодо захисту прав і свобод людини в умовах відбування кримінального покарання в установах Державного департаменту України з питань виконання покарань. У розрахунку на 100 000 населення в Україні тримається в ув’язненні близько 340 осіб, хоча кілька років тому цей показник сягав 400. Для порівняння: у США цей показник складає понад 700, у Росії ще недавно складав майже 650.


 Відрадно, що ситуація у колоніях є контрольованою. І контрольована законними методами. Адже право людини, хоч Євроконвецією окремо і не захищається, проте воно захищене Конституцією та законами України, тому Державна пенітенціарна служба повинна забезпечити дотримання цього права щодо усіх ув’язнених.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення