Неділя, 18 квітня 2021p.

Чи мають засуджені право бути здоровими?

 За неофіційною статистикою, третина осіб, які відбувають покарання, є пролікованими від ВІЛ-інфекцій або наразі є її носіями. Проте найстрашніша хвороба, що «косить» в’язнів, – туберкульоз.


 Раніше засуджений 45-річний Микола відбував покарання за крадіжку на Вінниччині. Це було наприкінці 90-х. Каже, що з жахом згадує цей період життя. Астматик від народження, він постійно потребував спеціальних препаратів, що усували б задишку. Приміром, одного астмопента вистачало на два-три місяці. «Адміністрація колонії таких препаратів не мала. Тому не видавала. Надто дорого вони обходяться державі, аби ще й засудженим їх видавати безкоштовно. Родичі ж рідко навідували мене, тому розраховувати на їх допомогу я не міг», – каже п. Микола. Чоловік стверджує, що таких випадків багато. Пригадує, коли в інших хлопців температура була підвищеною протягом декількох днів, ліків ніхто не давав. Мовляв, засуджені мають відчути різницю між життям на волі з усіма «благами» та життям у колонії, де обмежені і блага, і деякі права. Можливо, такий підхід і правильний, проте не в тих ситуаціях, коли йдеться про здоров’я людини.


 На сьогодні права засуджених гарантуються низкою як вітчизняних, так і міжнародних законів. Зокрема, Конвенцією ООН, ратифікованою в 1997 році. За дотриманням прав спостерігає і Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова.


 У деяких областях України батьки і родичі засуджених створюють спеціальні комітети, що також мають на меті контроль за дотриманням прав засуджених. Проте чи може претендувати це громадське утворення на організацію, що ефективно виконуватиме поставлені завдання, питання сумнівне. Адже зовсім небагатьом вдається привернути увагу громадськості до проблем людей, які відбувають покарання. Однією з останніх акцій, яку провели родичі в’язнів, був пікет біля Стрижавської колонії (Вінницька область), де люди виступали проти нелюдського поводження із засудженими.


 Одним з найважливіших прав, яке засудженим регламентується законодавством, є право на охорону здоров’я та медичне обслуговування. За неофіційною статистикою, третина осіб, які відбувають покарання, є пролікованими від ВІЛ-інфекцій або наразі є її носіями. Приміром, у Чернігівській виправній колонії №44 із 784 засуджених жінок 260 проліковані від ВІЛ-інфекцій.


 Туберкульоз є найстрашнішою хворобою, що «косить» в’язнів. Як правило, в установах відбування покарання надати кваліфіковану медичну допомогу нереально. А за її межами – проблематично, адже засуджений обов’язково має лікуватися під наглядом служби охорони і безпеки.


Цілодобова невідкладна медична допомога?


 Медична допомога засудженим у Сокирянській виправній колонії №67 ВДДУПВП у Чернівецькій області надається силами та засобами медичної частини, що функціонує при колонії на підставі положення про заклад охорони здоров’я. «У 2007 році ця установа пройшла акредитацію другої категорії. Пізніше було одержано ліцензію МОЗ України на право медичної діяльності за шістьма спеціальностями. Штатний розклад медчастини колонії наразі укомплектований на 100%. При медичній частині функціонує клініко-діагностична лабораторія, аптека, маніпуляційна. Стаціонар розрахований на 10 ліжок. В інфекційному ізоляторі – 4 ліжка. Є також психіатричний ізолятор», – каже старший інспектор взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю відділу державного Департаменту України з питань виконання покарань у Чернівецькій області Микола Олексійович Лазенко.


 За словами медиків виправної установи, амбулаторний прийом засуджених здійснюється згідно з графіком роботи медичної частини. При цьому надання необхідної невідкладної медичної допомоги засудженим організовано в установі цілодобово та відповідно до затвердженого порядку організації надання персоналом ВК-67 невідкладної медичної допомоги при гострих захворюваннях, отруєннях і травмах та госпіталізації до найближчого профільного лікувального закладу, тобто за необхідності здійснюється госпіталізація хворих засуджених до найближчого лікувального закладу. Засуджені з гострими захворюваннями, які потребують надання невідкладної спеціалізованої медичної допомоги, терміново госпіталізуються в профільне відділення Сокирянської ЦРЛ. Ті хворі, які не потребують невідкладної госпіталізації, направляються в профільні лікувальні заклади ДПтСУ.


 Віл-інфіковані серед загальної маси засуджених


 Наразі у Сокирянській виправній установі перебуває 1039 засуджених. Серед них 19 ВІЛ-інфікованих, стільки ж тих, які перехворіли на туберкульоз, в інфекційному ізоляторі знаходяться 2 хворих. Що стосується ВІЛ-інфікованих, то, згідно із законодавством, вони знаходяться серед загальної маси засуджених.


 Чернівчанин Петро відбував покарання на Івано-Франківщині. Хворий на туберкульоз хлопець каже, що за категорією засуджених, до якої він входив через свою хворобу, насправді нормальний догляд і з боку адміністрації, і з боку громадських організацій. «Ми регулярно отримували протитуберкульозні ліки та проходили медичний огляд», – каже Петро.


 Спеціалісти запевняють, що на даний час медична частина ВК-67 забезпечена ліками в достатньому обсязі. Засуджені Сокирянської колонії проходять планові флюорографічні обстеження. За правилами медиків, усі хворі з підозрою на туберкульоз негайно госпіталізуються в інфекційний ізолятор. У Чернівецькому управлінні ДДПВП стверджують, що в колонії засуджені отримують відповідне протитуберкульозне лікування з урахуванням супутньої патології.


 Навесні та восени протягом трьох місяців особи диспансерного нагляду, які перехворіли туберкульозом, проходять курс вторинної хіміопрофілактики із призначенням дієтичного харчування.


 «Протитуберкульозні ліки даним особам видаються медичними працівниками, які контролюють їх прийом. Засуджені, які хворіли на туберкульоз, перебувають в окремому секторі. У житловому приміщенні, де вони проживають, встановлено лампу УФ-опромінення, що включається тричі на день. У харчоблоку установи столовий посуд осіб даної категорії зберігається та миється окремо від посуду, яким користуються здорові засуджені», – каже Микола Олексійович.


 Нова спостережна комісія ще не встигла вникнути в проблему


 Згідно із законодавством спостережна комісія, що діє при виконавчому комітеті міської ради, повинна здійснювати громадський контроль за дотриманням прав і законних інтересів засуджених осіб та осіб, звільнених від виконання покарання.


 Новостворену спостережну комісію очолив в.о. міського голови міста Віталій Михайлішин. Оскільки вона лише у травні набула зазначених прав, то поставлені конкретні завдання перед цією організацією ще не встигли виконатися.


 Так, один із членів спостережної комісії Ярослав Костянтинович Бистрицький каже: «Звичайно, будемо старатися контролювати процес дотримання прав засуджених, особливо права на охорону здоров’я».


Позбавлення права на посилки як вид дисциплінарного стягнення


 За словами раніше засудженого Ігоря, є багато інших прав, що порушуються у місцях позбавлення волі. «У колонії, в якій я відбував покарання, практикувалося позбавлення права отримувати посилки, якщо засуджені провинилися. Я вважаю, що це неправильно. Бо адміністрація колонії будь-які найменші огріхи може розцінювати як порушення дисципліни», – каже Ігор. А от учасники Всеукраїнської науково-практичної конференції, на якій обговорювалися проблеми кримінально-виконавчої системи України, вирішили, що саме позбавлення права засуджених на бандеролі, посилки, передачі якраз є чи ненайдієвішим видом дисциплінарного стягнення. На думку науковців, така практика зумовить покращення криміногенної обстановки в установах виконання покарань. Так само, як і незараховування терміну перебування засудженого до позбавлення волі у приміщенні камерного типу.

Фахівці стверджують: досягнути порозуміння між засудженими, їх родичами і адміністрацією колонії ніколи не вдасться на 100 %. Завжди будуть незадоволені. Адже більшість в’язнів вважає своє ув’язнення незаконним. При цьому адміністрація виправної установи є і залишатиметься тим органом, що покарання виконує. Головне, щоб виконували чесно і правильно.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення