Неділя, 18 квітня 2021p.

Буковинський «живий товар»

 Після декретної відпустки Людмила зайнялася пошуком роботи. За фахом психолог, жінка залишила своє резюме у багатьох агенціях. Проте на співбесіду кликали не часто.

«Одного разу мені зателефонували і запропонували роботу. На співбесіді в агенції сказали, що потрібен адміністратор в один з дніпропетровських готелів. Пообіцяли високу зарплатню. І дали один день на роздуми. Мене одразу насторожило те, що в цій агенції попросили не радитися зі сторонніми людьми», – каже Людмила. Однак вдома, проаналізувавши з чоловіком «солодку пропозицію», жінка прийняла рішення, що з агенцією зв’язуватися не буде. А тим більше таким способом шукати роботу.


Затримано організовану групу сутенерів

 Від початку року чернівецькі правоохоронці виявили три факти торгівлі людьми, один з яких пов’язаний з неповнолітніми дітьми.

Однією з останніх резонансних справ називають затримання організованої групи осіб, які займалися сутенерством. Так, наразі на розгляді у Першотравневому суді перебуває кримінальна справа, порушена відносно групи осіб, які протягом 2010 року займалися сутенерством, втягненням у зайняття проституцією осіб жіночої статі, в тому числі неповнолітніх. «До кримінальної відповідальності притягнуто семеро осіб, троє з них – раніше засуджені. Один – за скоєння аналогічних злочинів», – каже начальник відділу по боротьбі зі злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми УМВС України у Чернівецькій області Олександр Веніамінович Раренко. Наразі четверо затриманих знаходяться в СІЗО Чернівців, а трьом обрано міру запобіжного заходу – підписку про невиїзд. Середній вік затриманих – 30-40 років, потерпілих – 20-30. Кількість жінок, які стали жертвами сутенерів, сягає 13. Двоє з них на момент заняття проституцією були неповнолітніми. Правоохоронці кажуть, що сутенерам інкримінують статтю 303 (ч.3 – сутенерство) та статтю 186 (ч.2 – грабіж). Адже члени цієї організованої групи пограбували клієнта після надання йому жінками сексуальних послуг. Накладено арешт на суму 130 тисяч гривень.

 Спеціалісти кажуть: випадки, коли раніше засуджені після звільнення беруться за скоєння аналогічних злочинів, не поодинокі.

Найчастіше це трапляється через те, що торгівля людьми – справа прибуткова, а знайти легальні шляхи з таким заробітком на волі дуже нелегко.


Вербувальники давлять на болюче місце – нестачу грошей

 Фахівці кажуть, що таких прикладів багато. Більшість молодих жінок через брак грошей погоджуються на такі пропозиції. Проте не всі наперед знають, що вивіз за кордон під виглядом офіційного працевлаштування часто може закінчитися сексуальним чи трудовим рабством. «З практики видно, що зазвичай потерпілих вербують. Існують типові схеми цієї процедури, за якою можна розпізнати работорговця», – каже Олександр Раренко. Зазвичай майбутнім українським жертвам обіцяють за кордоном роботу няньок, танцюристок і барменів. Документи оформляють вербувальники, кошти за які потім примушують відпрацьовувати жінок у секс-індустрії. Коли жінки приїжджають за кордон, «рожеві мрії» про високооплачувану та офіційну роботу розвіюються, адже одразу після поселення у них відбирають документи. І вже згодом примушують надавати сексуальні послуги та іноді займатися консумацією («розкрутка» багатих клієнтів у барах на гроші, дорогі напої та інше). За словами правоохоронців, найчастіше українських жінок продають до Туреччини, Росії, Чехії, Польщі та Греції. Середня вартість «живого товару» складає приблизно 1500-2000 доларів. Правоохоронці кажуть, що більшість людей стають жертвами работоргівлі через великий ступінь довіри до них. Вербувальники, як правило, є психологами, які добре вміють надавити на болюче місце потенційних жертв.

 Однак у міліції запевняють, що відрізнити легального роботодавця від шахрая все-таки можна. «Жоден легальний роботодавець не буде на вулиці вмовляти людину погодитися піти на роботу. Адже в посередницьких агентствах, які займаються пошуком персоналу, повинен бути власний офіс, адреса, стаціонарний телефон. А найголовніше – ліцензія, видана Міністерством соціальної політики України, що дозволяє цим агентствам здійснювати посередницьку діяльність», – каже підполковник міліції Олександр Веніамінович. Багато жертв про це навіть не здогадуються. Спеціалісти наголошують: коли «роботодавці» пропонують високооплачувану роботу за кордоном, людині краще дізнатися: хто уже туди їхав, хто звідти повернувся. Якщо такі люди є, то правоохоронці радять з ними зустрітися особисто і під час розмови визначити, чи не існує якихось «підводних каменів».


«Гаряча лінія» мовчить

 У міліції кажуть, що при відділі по боротьбі зі злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми УМВС України у Чернівецькій області, не один рік існує «гаряча лінія» (59-15-30), за якою громадяни можуть звертатися, якщо їм відомі факти, пов’язані з торгівлею людьми. «Однак досвід показує, що жодного разу ніхто телефоном не повідомив органам внутрішніх справ про такі факти. Але ж багатьом вони відомі», – каже аналітик ВБЗПТЛ УМВС України у Чернівецькій області Володимир Іванович Лазорко. Очевидно, через низьку соціальну довіру населення до міліції або через страх переслідування. Стражі порядку визнають, що випадки недобросовісних працівників в їхній службі зустрічаються. Але поодинокі випадки аж ніяк не можуть говорити про загальний стан справ у міліції. Тому закликають повідомляти про подібні факти. Анонімність гарантується.

 Психологи кажуть, що на проблему торгівлі людьми варто дивитися крізь призму «культу сексу» на телебаченні. «І ЗМІ, і режисери фільмів дуже часто використовують цю тему для підвищення рейтингів. А наслідки надто кричущі», – каже психолог Людмила Вознюк.

 Фахівці вважають, що проблема буде гострою до тих пір, поки в Україні не посилять відповідальність за скоєння такого виду злочину. Комітети Європарламенту з питань громадянських свобод і прав жінок уже пропонували у вересні минулого року посилити відповідальність за торгівлю людьми. Однак лише тепер на розгляді у Верховній Раді перебуває проект Закону «Про торгівлю людьми». У міліції сподіваються, що він закриє прогалини у законодавчій базі щодо торгівлі людьми, а також допоможе більше документувати таких злочинів.

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення