Четвер, 20 лютого 2020p.

Наймолодшому музею Чернівців виповнилося три роки

 Свій день народження на початку жовтня святкує Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини. Його було відкрито у дні 600-річчя Чернівців у колишньому Єврейському Домі (Центральний міський палац культури).


 Ініціатором і натхненником цього музею став колишній чернівчанин і радянський дисидент, відомий правозахисник і відомий громадський діяч в Україні – Йосиф Зісельс. Саме Йосиф Зісельс у 1989 році створив першу незалежну від держави громадську єврейську організацію. Музей історії та культури євреїв знаходиться в тому самому приміщенні, де була ця організація.


 – П’ятого жовтня 2008 року в Чернівцях з’явився ще один музей, який, на мою думку, суттєво покращив музейний ландшафт Чернівців і Чернівецької області, зокрема культурний ландшафт, – розповідає директор музею історії і культури євреїв Микола Кушнір. – Сама доля веліла, щоб такий музей існував у нашому місті, оскільки ще до Другої світової війни кожен третій мешканець нашого міста мав єврейське коріння і був представником єврейської спільноти краю, яка нараховувала на теренах краю 100-120 тисяч осіб і залишила великий духовний спадок, що має стати культурним надбанням нашого міста.


 За словами керівника, до вироблення концепції музею було залучено багато фахівців з Ізраїлю, з Росії, з інших держав світу, які висловилися з приводу того, як повинен виглядати музей, присвячений буковинському єврейству. Концепція музею передбачає, що він має показувати не стільки життя євреїв краю, скільки єврейське життя в цілому. Тобто з наголосом на особливих національних етнічних традиціях і звичаях. Те, чого люди не знають і не бачать. Збір музейних предметів тривав більше року.


 – Це був важкий процес, бо на той момент в місті залишилося близько тисячі осіб єврейської національності, – каже пан Микола. – Переважна більшість чернівчан єврейського походження виїхала, через що почали зникати й артефакти, які могли б поповнити фонди музею, але завдяки ентузіастам та серйозному підходу активних прихильників музею, завдяки єврейським спонсорам, які виділяли кошти на придбання окремих речей, ми значно поповнили наші фонди за цей час.


 – Коли тільки починали, то музейний фонд нараховував 424 предмети, з них 232 належали до основного фонду і 192 – до допоміжного. На сьогоднішній день ми маємо 820 предметів основного фонду і 192 – допоміжного, тобто понад 1000 предметів музейного значення. Але ми віримо, що будемо мати можливості розвивати експозицію і зможемо збільшити виставкову площу, – впевнений Микола Кушнір. За його словами, більшість предметів, що виставлені в постійній експозиції музею, мають прямий стосунок до Чернівців чи Буковини. Це речі, що або були зроблені на території нашого краю, або знаходилися у власності людей, які жили тут. Цікаво, що предмети поступають і поступали до музею різними шляхами.


 – Ми слідкуємо за тим, що в Чернівцях з’являється на ринках, наприклад, на ринку на вулиці Зеленій час від часу можна відшукати якісь речі, що для звичайної людини абсолютно ніякого значення не мають, але наші фахівці бачать, що ця річ так чи інакше стосувалася єврейського релігійного або культурного побуту, а тому ця річ має історичну цінність. Є випадки, коли нам якісь речі дарують, – продовжує пан Микола.


 Музей є громадським проектом і фінансується лише за рахунок спонсорів та міжнародних фондів, тому його працівники намагаються слідкувати за сучасними тенденціями у музейній справі світу, щоб привабити до себе туристів та поповнити власну скарбницю. В рамках проектів, що реалізовували у 2010-2011 рр., Музей історії і культури євреїв виграв великий проект, бюджет якого складав понад 80 тисяч гривень. На ці кошти було закуплено спеціальне обладнання для покращення експозиційного обслуговування.


 – Ті, хто відвідував музеї Європи, знає, що там завжди використовуються різні технічні новинки. Наші аудіогіди п’ятьма мовами – українською, російською, німецькою, румунською та івритом, тобто вони зручні для людей, які приїхали з-за кордону. Така аудіоекскурсія триває 35-40 хвилин. Це зручно, коли людина приходить одна. Цього року ми встановили власний рекорд: за результатами серпня музей відвідали понад 500 осіб, можливо, для великих музеїв, на кшталт Художнього, це не масштаб, але якщо поділити нашу виставкову площу на цю кількість, то для нас це досягнення, – з гордістю каже Микола Кушнір.

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...
Альфа-Банк UA CPL

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення