Середа, 27 січня 2021p.

У Чернівцях здійснять реконструкцію єврейського шпиталю

У Чернівцях здійснять реконструкцію єврейського шпиталю

 На нещодавно проведеній містобудівній раді виникло кілька спірних питань щодо будівництва та реконструкції об’єктів, що знаходяться в центрі міста. Серед них – колишня єврейська лікарня, що знаходиться за адресою Гагаріна, 4. Ще 7 років тому у цієї будівлі з’явилися нові власники, які довго нічого там не робили, і споруда простоювала, але наразі бізнесмени збираються здійснити перебудову об’єкта. Саме проект їхньої реконструкції жваво обговорювали архітектори та громада міста.


 Розповідає Микола Кушнір, директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини: «В середині ХІХ століття єврейська громада Чернівців відкрила шпиталь. І так вийшло, що саме в цей час і на початку ХХ століття єврейська громада міста зростала швидкими темпами. Наявних корпусів і існуючого приміщення не вистачало, і тому кілька разів добудовували нові приміщення. У 1938 році такі перебудови були остаточно завершені. Після того розпочалася Друга світова війна, знищення євреїв стало масовим явищем, через що діяльність громади поступово згорнулася. Цінність лікарні в тому, що вона знаходиться у районі вулиці Барбюса, а ця місцевість була центром культурного життя євреїв до війни. Вулиця вела ще й до синагоги, що поруч із приміщенням лікарні. А також це ще й найдавніша частина міста, в якій проходило не тільки єврейське життя, а й життя інших чернівчан. Крім синагоги і шпиталю, тут знаходився і притулок для людей похилого віку».


 На думку Миколи Кушніра, зараз повноцінної єврейської громади у місті немає, а тому все залишилось у тому стані, як і 70 років тому. Однак він вважає, що та частина міста повинна залишатися автентичною, тому що має цінність для євреїв всього світу, які прагнуть приїхати і побачити історичні місця, пов’язані з їхніми предками. «Туристи з-за кордону, які часто відвідують наш музей, хочуть побачити старі Чернівці, єврейські Чернівці та «австрійські» Чернівці. Всі хочуть відвідати нижню частину міста і побачити так зване «єврейське містечко», хай споруди напівзруйновані, але мають історичну цінність. У нас є така підозра, що новий власник цих приміщень, можливо, сподівається, що з часом ці будівлі самі зруйнуються або просто їм допоможуть зруйнуватися, – каже Микола Кушнір, – але наш інтерес у тому, щоб залишалася автентичність міста і щоб наступні покоління, гості міста й самі чернівчани могли милуватися містом у тому вигляді, в якому воно було колись».


 Як коментує директор музею, він не проти, щоб будувалось у місті щось нове. На його думку, це робити потрібно, але водночас ми маємо цінувати те, що нам залишили у спадок. «Можливо, комусь і не подобаються будівлі, що є примітивними в архітектурному плані, але якщо поїхати за кордон, то можна побачити, як там відреставрували і привели до належного вигляду такі ж райони, так звані єврейські квартали, і саме через це там зовсім інша картина. «Ті місця відвідують туристи зі всього світу, – продовжує пан Микола. – На першому засіданні комісії міської ради я зробив забудовнику пропозиції, щоб туристи змогли потрапити на територію пам’ятки. Уявіть собі ситуацію: турист хоче потрапити на територію приміщення, а йому вахтер каже, що через відсутність директора туди потрапити неможливо. Виходить, німецькі чи австрійські туристи, які заплатили кошти і приїхали в Чернівці, не побачать те, що планували. Тому має бути відпрацьований механізм, охоронні служби повинні мати списки гідів і фірм, щоб ми могли показати щось туристам».


 За словами Миколи Кушніра, в 1941 році у шпиталі розміщувалося гето, тобто це місце для євреїв, які так багато страждали, трагічне, але пов’язане і з кращими часами життя єврейської громади. «Може йти мова про перебудову чи надбудову, та мені здається, що вони будують навіть без проекту. Але якщо буде якась перебудова, що змінить обличчя будинку, то вони хоча б табличку поклали або щит з малюнком і написом про історію будівлі. Це все, що ми пропонуємо, – каже музейник, – а взагалі проблемою міста є те, що той, хто має гроші, будує те, що хоче і де хоче. Хоча ми намагаємося зберігати єврейські пам’ятки, наприклад, зараз реставрується синагога на вулиці Садовського, 11 та колишній головний храм євреїв у Садгорі».


 Міські архітектори вирішили цього разу прослідкувати за діями забудовників ще до того, як вони утнуть якусь дурницю і зруйнують будинок історичної цінності. (Як це у нас часто буває). За словами начальника Відділу охорони культурної спадщини міста Олени Пушкової, єврейський шпиталь занесений у список пам’яток архітектури міста, тому його хотілось би зберегти в автентичному вигляді.


 «Територія наразі там закрита, бо це приватна власність. Нові власники прагнуть перебудувати будинок без належного проекту, тому ми будемо вирішувати це питання. Виїзне засідання містобудівної ради, яке нещодавно відбулося, допомогло місцевій владі та власникам будинку дійти згоди щодо проекту перебудови та статусу споруди. Радує, що самовільні роботи більше не проводяться, як це було раніше, – каже Олена Пушкова. – Наразі ухвалено рішення провести архітектурний конкурс на проект тієї частини території, що сьогодні є неузгодженою. Сподіваємося, що там буде можливість розвивати туристичні маршрути, адже статус цієї території міста дозволяє нам створювати у дворі колишнього єврейського шпиталю туристичні маршрути. Незабаром ми із забудовником маємо укласти охоронний договір (згідно із законодавством), що захистить пам’ятку архітектури і стане підставою для того, щоб використовувати цю споруду за призначенням».


 Юрій Анталик, начальник технічного відділу компанії, що є власником споруди, каже: «У мене найчудовіші враження від зустрічі із комісією міської ради. Уже три роки зустрічаємося. Вся ця територія (за адресою Гагаріна, 4) є власністю нашої компанії. Ми викупили будинок ще у 2004 році». «І зараз, коли ми розрослися і є офісна частина, багато працівників не вміщуються, тому будемо здійснювати найближчим часом там реконструкцію і будувати мансарду. Наразі йде процедура оформлення дозволів, – додав пан Юрій. – Фасади погодили, через мансарду архітектура, я думаю, особливо не зміниться. Зараз приходять туристи з гідами і немає проблем з доступом на цю територію. На прохідній люди спокійно проходять з гідом чи без. Ці будівлі давно стояли напівзруйновані, діла до них не було нікому. А ми провели протизсувні заходи – і тут міська влада згадала, що є така пам’ятка архітектури. Хоча, за документами, пам’яткою є будинок на Барбюса, 29, але ця будівля була знесена зсувом, а Гагаріна, 4 не вважається пам’яткою архітектури, хоча згадали про неї саме зараз». Як розповів нам один із співробітників компанії, що викупила колишню єврейську будівлю, її віддала міська влада компанії «Трансміст» за копійки, тому що була винна фірмі гроші, хоча єврейська громада теж хотіла викупити та відновити будинок. А тепер керівництво міської ради згадало, що старим будинком потрібно опікуватися та подбати про збереження його історичної частини. За словами будівельника, який не назвав свого імені, у середині будинку власники зберегли фрески початку ХХ століття.


 Сподіваємося, що, незважаючи на усі суперечності, власники будівлі та міська влада у цьому питанні ухвалять конструктивне рішення. Принаймні на це сподіваються представники єврейської громади та туристичні агенції. Проте всім нам потрібно берегти нашу історію. Хочеться з гордістю показувати історично-архітектурні досягнення та багату культуру Чернівців гостям міста.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення