Четвер, 18 серпня 2022p.

На короткотривалі вистави квитки продавали як на прем’єрні: неупереджений погляд із глядацької зали

 Від регіонального до містечкового? Саме у цьому напрямку впевнено, на наш погляд, крокує регіональний фестиваль комедії «Золоті оплески Буковини», який усьоме пройшов у Чернівцях. Щоб дійти таких висновків, варто було переглянути фестивальні вистави та проаналізувати в цілому репертуарну афішу принаймні останніх трьох років.


 Не викликає сумніву, що сам факт проведення в Чернівцях театрального фесту в умовах браку державного фінансування гастрольної діяльності театрів є великим плюсом. Приємно споглядати присутність у щорічних афішах театрального дійства вистав національних театрів із Києва, Львова, Ясс (Румунія) та наповненість глядацької зали. А ось далі вже виникають запитання до керівництва нашого драмтеатру, яке разом із управлінням культури Чернівецької ОДА та Львівським міжобласним відділенням Національної спілки театральних діячів України виступають організаторами мистецького заходу. Тож запитання. Якщо «Золоті оплески Буковини» – регіональний фестиваль, то чому серед його учасників не бачимо театрів із Ужгорода, Мукачевого, Берегового, Рівного, Хмельницького, Дрогобича, Львова (окрім національного)? Чому відмовився приїжджати на Буковину Чернігівський обласний академічний театр, а цього року і Винницький? Хто взагалі у Чернівецькому театрі відповідає за процес запрошення учасників фестивалю та формування репертуарної афіші, якщо з року в рік наступають на одні й ті ж граблі, коли різні театри привозять на фестиваль вистави, що вже показували попередніми роками інші театральні колективи? Наприклад, «Хелемських мудреців» привозили Львів і Вінниця, «На щастя всім розбилась супниця» – Рівне і Тернопіль, «Дуже проста історія» – Івано-Франківськ і Мінськ. Або ж Вінниця показувала «BON APPETITE, або Гарнір по-французьки», який протягом кількох років у репертуарі Чернівецького театру.


 Не зайвим буде нагадати, що театр – не вотчина кількох людей, а є державною установою, яка разом з комерційними показниками повинна дбати про формування естетичного смаку, загального розвитку та культурного світогляду глядачів, і найперше молоді. Як же це може робити повною мірою Чернівецький драмтеатр імені Ольги Кобилянської, якщо вже кілька років поспіль працює у форматі двох дорослих і однієї дитячої вистав на тиждень, не маючи при цьому в репертуарі жодного спектаклю з цікавої для молоді тематики?! Минулого сезону спромоглися порадувати буковинських театралів аж двома прем’єрами, не рахуючи дитячої казки…


 То, може, якщо буковинський театр так не квапиться в розвитку свого творчого потенціалу, доцільною виглядатиме ідея продовження театрального фестивалю до 15 днів і хоча б такою мірою з’явиться можливість шанувальникам Мельпомени втамувати театральну спрагу, переглядаючи вистави театрів з-за кордону та інших областей України? У той же час це створить здорову конкуренцію між театральними колективами.


 Водночас переглядаючи вистави цьогорічного фестивалю і читаючи переважно критичні відгуки буковинських театралів на різних інтернет-сайтах на скромненькі вистави театрів з Тернополя, Черкас, Івано-Франківська і, на жаль, Чернівців, розумієш, що сьогодні в роботі організаторів театрального фестивалю явно превалюють не творчі, а комерційні інтереси. Інакше як розцінювати той факт, що, вислухавши переважно хвалебні відгуки від глядачів та членів журі, директор Мінського молодіжного театру зауважив, що показана на «Золотих оплесках Буковини» мінчанами «лірична комедія» з двома смертями в їхньому театрі вважається посередньою за глибиною режисерської розробки? Тоді виникає логічне запитання: «Чому ж саме цю, а не кращу виставу Мінського театру винесли на суд журі та глядачів?»


 Якщо продовжити переглядати афіші фестивалю за останні три роки, то впадає в око майже цілковита відсутність у них комедійних вистав українського класичного і сучасного напрямків, при цьому переважають легковажні комедії на кшталт «французького анекдоту» західноєвропейських та американських драматургів.


 Щодо того, на що перетворилася родзинка фестивалю – обговорення вистав глядачами і журі «на канапах». Здивувала бурхлива реакція голови журі В.Сікорського на висловлені критичні зауваження глядачів на адресу вистави черкащан. Замість того, аби дослухатися до справедливої критики, шановний метр, заслужений діяч мистецтв України, режисер Львівського національного академічного драматичного театру ім. М.Заньковецької безапеляційно заявив, що така форма спілкування не передбачає критичних висловлювань, а дозволяє лише дружні поради артистам і режисерам-учасникам фестивального дійства. Який же тоді сенс хизуватися такою демократичною формою спілкування і запрошувати на обговорення широке коло глядачів?! Достатньо побалакати між собою «на канапах» акторам та членам журі, випити по філіжанці запашної кави і розійтися задоволеними один одним… Ну і хай його до бісу того розумного вимогливого глядача, аби корпоративні інтереси не страждали?!


 Аналізуючи афіші, неможливо зрозуміти: навіщо було два роки поспіль запрошувати на фестиваль відверто слабенький колектив Чернігівського молодіжного театру?


 Минулого сезону заньківчани привезли п’єсу на одну дію «Венера в хутрі», яка у них іде на малій сцені. А Київський національний театр оперети у 2010-2011 рр. відповідно показав одноактні сорокахвилинні опери-буф Ж.Оффенбаха, що в Києві демонструють у фойє цього театру і аж ніяк не в глядацькій залі. Водночас ціни на квитки цих короткотривалих вистав були на рівні цін на двогодинні вистави інших театрів, що, зрозуміло, не є коректним стосовно до занадто вже поблажливого буковинського глядача, котрий скучив за театральним розмаїттям.


 Не коментуючи правомірність оцінок майже не змінного за складом журі, на майбутнє не зайвим було б хоча б частково його оновлювати. Реагуючи на репліку одного з членів журі під час згадуваного обговорення вистави Черкаського театру про те, що саме журі виховує естетичний смак глядача, хотілося б зауважити, що цей процес аж ніяк не вкладається в 10 днів роботи фестивалю, а відбувається протягом багатьох десятиліть плідної співпраці колективу театру і широкого кола глядачів. На превеликий жаль, загальне враження від щойно завершеного фестивалю залишилося не дуже приємним. Хотілося б сподіватися, що управління культури ОДА, представник якого щороку незмінно присутній у журі фестивалю, зробить відповідні висновки і, всебічно проаналізувавши стан його організації, внесе необхідні корективи до роботи фестивалю в майбутньому.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення