Понеділок, 24 лютого 2020p.

Заставнівські Горішні Шерівці – підприємницьке село

 Перша згадка про село Горішні Шерівці датується 1453 роком. Є кілька легенд щодо походження його назви. За переказами, поселення виникло біля фортеці. Мешканці, аби забезпечити воїнів їжею, займалися господарством. У ті часи цінними були горіхи, тому навколо поселення насаджували ці дерева. Звідусіль приїжджали сюди люди, щоб купити горіхи. Дерев було стільки й вони займали таку широку територію-площу, що поселення зовсім скоро стали називати відповідно – Горішні Шерівці.


Село годують підприємці


 Горішні Шерівці Заставнівського району – приміське село з населенням близько 3 тисяч осіб. Не один термін працює на посаді сільського голови Іван Велущак. «Сільським головою мене обрали наприкінці 80-х, коли мені було 27 років, – каже Іван Ілліч. – На той час було досить важко працювати в селі, адже відбувалися значні зміни, йшла так звана перебудова. В 1990-ті роки багато уваги приділяв розвитку малого бізнесу на селі, це було одне із пріоритетних завдань. Через те, що оброблялося лише 5% земель, а решта залишалися порожніми, старався залучити інвесторів як для обробки земель, так і для розвитку сільської промисловості».


 На сьогодні село вже кілька разів поспіль посідає перші місця в районі із соціально-економічного розвитку. Чимало горішньошерівчан справно працюють на підприємствах обласного центру або займаються власною справою.


 У селі протягом останніх років відкрилося близько 15 підприємств малого та середнього бізнесу. На місці, де раніше була ферма, в колишніх корівниках, розмістилися цехи, де виробляють керамічну плитку, миючі засоби, трикотажні вироби, виготовляють взуття, здебільшого розраховане на сільське населення, але асортимент продукції досягає 20 видів. Іван Велущак додає, що функціонує потужне підприємство, яке переробляє деревину різних порід, займається виготовленням дерев’яних будинків, альтанок тощо. Є й цех з виробництва шлакоблоку.


 Крім підприємств, у селі функціонують школа, дитячий садок, пошта, лікарська амбулаторія та інші. Будинок культури перебуває в оренді, там часто проводять урочисті та святкові заходи.


Родзинка села – вишивальниці


 У кожному селі хочеться поспілкуватися з людьми, які займаються цікавою справою. Мешканці Горішніх Шерівців розповідають, що, окрім підприємств, у селі гарно розписують писанки та вишивають картини. З однією майстринею-вишивальницею вдалося познайомитися. Параска Кушмелюк раніше працювала вчителькою географії, а зараз на пенсії, і у свої 74 роки створює шедеври – вишиває ікони. Буває на виставках у Чернівцях, наприклад, у 2010 році свої роботи представляла в одному з чернівецьких художніх салонів. Ікони, котрі Параска Василівна вишиває, наче намальовані. «Перед тим, як вишивати ікону, я думаю, кому я її подарую, а потім аж беруся до роботи», – ділиться секретами вишивальної справи пані Параска. Одну із вишитих ікон подарувала церкві, що в Чернівцях, а ту ікону, що вишиває зараз, планує подарувати школі, адже не раз пані Параску запрошують до школи на різноманітні заходи. Ось такі талановиті люди живуть у селі...


Зведено потужний тваринницький комплекс


 Головною проблемою району довгий час залишалося питання відновлення тваринницьких ферм великої рогатої худоби, оскільки бракувало коштів на відновлення поголів’я. «Дехто з мешканців нашого села виявив бажання відновити тваринницький комплекс, – каже Іван Велущак. – Відповідно до законодавства оформили всі документи, а комплекс «Свіженька Мілка» виграв тендер».


 Як розповідає сільський голова, за кілька місяців звели потужний комплекс. Є три тваринницькі приміщення: в перше – завезли нетелей, в інше – теж мають завезти нетелей, а останнє у стадії завершення – планується приміщення для кіз. Решта приміщень розраховані під гаражі та інше. А на перспективу буде молокозавод, який дозволить забезпечити якісною молочною продукцією населення району, в тому числі освітні, дошкільні установи та медичні заклади. Будуть і вівці, тому що є відповідні пасовиська. Сільський голова каже, що чим більше підприємств, тим більше надходжень до бюджету, що радує.


Зацікавлені у виграші проектів


 Благоустрій у Горішніх Шерівцях на відмінному рівні: дороги відремонтовані, село газифіковане, телефонізоване, у державних закладах зроблені ремонти тощо. Звідки ж кошти на задоволення потреб? Сільський голова розповідає, що з 2006 року сільська рада бере участь у конкурсі на отримання гранту від Державного фонду сприяння розвитку місцевого самоврядування. Для участі потрібно підготувати проект, далі його розглядають і згодом оголошують переможців. «Переможцям проекту вручають диплом і кошти з державного бюджету на реалізацію проекту за умови, що будуть також виділені кошти з місцевого бюджету», – розповідає Іван Велущак. Проекти Горішньошеровецької сільської ради три роки поспіль вигравали. Навіть відзначили спеціальною грамотою сільську раду. Що ж це за проекти та як вони посприяли розвитку села?


 У 2007 році сільський голова розробив самостійно перший проект «Створення інноваційних умов для успішного розвитку дітей в дошкільній установі села Горішні Шерівці». До написання проекту функціонувало три групи, четверту – планували відкрити. Все сталося як планувалося: виграли проект, зробили капітальні ремонти (дошкільна установа, збудована в 1981 році, за 26 років експлуатації жодного разу не мала капітального ремонту) та відкрили четверту групу. Фінансування дитячого закладу здійснювалося за рахунок селищного бюджету (70%), організацій-партнерів, спонсорів (25%), батьків (5%). «Відкриття ще однієї групи дало змогу ще 30 дітям виховуватися в дитячому садочку», – каже Іван Ілліч. Молоді мами, які доглядали дітей удома, отримали змогу піти на роботу.


 У 2008 році виграли другий проект «Формування і створення податкової бази: гарантія успішного розвитку села». За мету ставили благоустрій промислової зони села. Після перемоги промислову зону газифікували, сюди провели телефон, зробили асфальтований під’їзд та виконали й інші роботи.


 Третій проект «Створення інноваційних умов для якісного медичного обслуговування жителів села» виграли в 2009 році. По медичну допомогу жителі села їхали до районної та обласної лікарень. Щоправда, були певні труднощі, тому що добиратися до Чернівців зручніше, ніж до Заставни. «Амбулаторія була в жахливому стані, і нам потрібно її було повністю реконструювати, – ділиться Іван Ілліч. – Після того, як виграли проект, зробили повністю капітальний ремонт, переробили систему опалення, провели воду, зробили туалети, встановили металопластикові вікна та двері, закупили обладнання для укомплектації лабораторії, а також зробили окремо одну палату денного стаціонару, де є чотири койко-ліжка. Тепер аналізи можна буде здавати в селі». Тож у сільській амбулаторії створені всі належні умови для отримання якісної медичної допомоги.


 На цьому сільська рада не зупиняється. Сільський голова відправив черговий проект до Києва – «Чисте і охайне село – це не тільки благополуччя для односельчан, але й додаткові бюджетні надходження». Якщо проект переможе, то це дасть змогу створити міні-комунальне господарство, можливо, завод або філіал з переробки сміття, адже є ділянка для сміттєзвалища. Іван Велущак їхав навіть за кордон дивитися, як у іноземців функціонує такий завод.


Через велику народжуваність навчаються у дві зміни


 У 1967 році було побудовано нинішнє приміщення школи. Завітавши до школи, побачила прибрані класи, охайних учнів, комунікабельних вчителів. Директор Марина Гаврилюк розповідає, що протягом 2009-2010 рр. в школі зробили чимало: придбали дві класні дошки, встановили пластикову стелю в їдальні, оформили клумбу біля школи та фасад школи. За 2010-2011 рр. замінили вікна на металопластикові, обладнали внутрішні вбиральні (добудували приміщення та встановили систему «Біотал»), оздобили подвір’я школи тротуарною плиткою та виконали й інші роботи для покращення школи. Близько 90% робіт виконали батьки.


– За підсумками роботи загальноосвітніх навчальних закладів району з різних напрямків навчально-виховної та позашкільної діяльності у 2010-2011 н.р. за рейтинговою системою школа виборола II місце, – каже Марина Василівна. – За останні п’ять років Горішньошеровецька школа I-III ступенів займає I-III місця в рейтингу шкіл Заставнівського району.


 Попри позитивні здобутки, школа має одну з найголовніших проблем: добудова старої або зведення нової школи. Нині приміщення розраховано на 250 учнів, а навчається 333. Сільський голова Іван Велущак каже, що народжуваність на селі дещо перевищує смертність, тож через рік школа не в змозі буде прийняти дітей на навчання. «Вже три роки поспіль «штурмую» інстанції, щоб вирішити цю проблему, – розповідає Іван Ілліч. – Будівництво школи включене в програму економічного й соціального розвитку Чернівецької області на 2012-2015 роки. Все залежить від того, який бюджет ухвалить Верховна Рада».

PS Сільський голова розробляє нові проекти, підприємці активно співпрацюють і надають робочі місця, а мешканці радіють змінам на краще.

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...
Альфа-Банк UA CPL

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення