Вівторок, 19 січня 2021p.

Зайві ліки пацієнту – підробіток лікарям

 Кожен заробляє, як уміє. У наш час це життєве кредо всіх українців. І, напевно, найгірше, що можна побажати нашій людині, це «щоб ти жив на одну зарплату», особливо якщо ти лікар. У результаті в нашій медицині процвітає хабарництво, байдужість до пацієнтів та різного роду домовленості, що спрямовані на додатковий підробіток. Тож чи існує змова між лікарями і фармацевтами, хто насправді на цьому заробляє та яка користь від цього хворим?


 Ще кілька років тому ніхто б не подумав, що між аптеками і лікарями є якась домовленість. І не те, щоб люди були не спостережливі, просто ми звикли довіряти лікарю і тому, що він виписує для нашого лікування. Але коли після чергового візиту до лікаря списки ліків стають все довшими, а суми все більшими, ми мимоволі починаємо щось підозрювати. Біда, ще й в тім, що нині фармацевтичні фірми – це великі акули, які керують в океані бізнесу. Саме бізнесу, оскільки користь людям для них ніяк не на першому місці, а найперше – це заробіток. А для цього щодня на ринок випускається така сила-силенна медпрепаратів, що навіть лікарі не в змозі знати їх усі, не кажучи вже про нас. Все, що ми знаємо про ліки, йде з реклами: кольорові картинки, запевнення в тому, що «подруга радила», – так нас переконують лікуватися. Однак не ми одні стаємо жертвами реклами, лікарі хоч і професіонали, а теж не встигають слідкувати за новинками у світі ліків. І ось тут на допомогу приходять медичні посередники.


Ви рецепти – ми «відкат»


 Спочатку розберемося, хто ж такі медичні дистриб’ютори. Як виявилося, стати посередником з продажу ліків може лише людина з медичною освітою, що вже радує. Зазвичай люди, які змінили білий халат на портфель з ноутбуком, спокушаються на гроші. Адже, як нам стало відомо, вони непогано заробляють, починаючи від 4 тис. грн. і більше. А це явно більше, ніж лікарська зарплатня. Дехто з них працює за сумісництвом, але це рідкість, оскільки ця робота займає повний робочий день, тож треба бути дуже спритним, щоб ще й лікувати. Схеми роботи в них дуже прості. Як і у всіх дистриб’юторів, їхнє завдання – переконати лікарів виписувати ліки саме тієї фірми, яку вони представляють. В середньому за день такий працівник має 8-10 візитів до лікарів. Заходять, посміхаються, показують свої медпрепарати, інколи проводять відеопрезентацію на комп’ютері. Всі ці давно перевірені методи реклами дієві і дають свій результат, але найдієвішим є, певно, матеріальне заохочення. І ось тут уже окрема розмова. Щоб Ви там не подумали, а не всі лікарі беруть гроші, точніше не всім їх дають. Звісно, через доброту душевну ніхто з лікарів не буде виписувати пропонований препарат. Тож чим розраховуються з лікарями? Ми поспілкувалися з лікарем, який змушений за сумісництвом працювати на двох роботах, у державній і платній лікарнях. І хоча посада у платній нижча – зарплатня краща. Пан М.В. (з етичних причин ім’я не вказуємо) розповідає про роботу медпосередників: «Вдаються до таких хитрощів: «Застосовуйте препарат, спробуйте, як він діє, а ми Вам поповнимо мобільний рахунок». Це як бонус. Але вже якщо лікар справді виписує великі обсяги препарату, тут зазвичай він справді отримує % від продажу. Але в основному це залежить від лікаря. Більшості з нас дорога наша репутація, і поганий препарат ніхто виписувати не буде, однак якщо він дієвий, а за це ще й якась винагорода, чому б ні? Крім того, серед наших вітчизняних препаратів 30-40% – це підробки. Тож ми змушені шукати іноземні аналоги, що зазвичай більш якісні, хоча й більш дорогі. Також цікавий спосіб, коли співпрацюють з відомими професорами медицини. Ось, наприклад, виступає такий професор на конференції, присвяченій лікуванню пневмонії, і, описуючи препарати, рекомендує своїм колегам застосовувати конкретний препарат. Звісно, за таку рекламу він отримає чималу суму, адже колеги йому вірять і будуть наслідувати. Важливо інше: відслідкувати, скільки препаратів було виписано тим чи іншим лікарем неможливо, тому й умови співпраці кожного окремого лікаря інші».


 Отже, виходить, що немає чітко встановленої схеми розрахунку з лікарями. Це встановлює певну завісу в цьому бізнесі, адже кожен лікар сам регулює цю схему. Ми всі знаємо: лікар лікарю різниця. Є справді такі, які без грошей навіть розмовляти з Вами не стануть, а є такі, які, зробивши для тебе все можливе, обмежаться коробкою цукерок на знак подяки. Тож і тут те саме. Пан М.В. розповідає: «Мій друг працює медпосередником. Одного разу зайшов до однієї лікарки, рота не встиг розкрити, а вона: «Це буде коштувати 230 гривень». Але в більшості випадків більше заробляє дистриб’ютор, лікарям можуть пропонувати в якості заохочення якісь необхідні предмети в кабінет, максимум – кондиціонер».


 Також, якщо хочете знати, з якою фірмою працює лікар, зверніть увагу на речі на його столі: фірмові стікери, календарі, ручки та ін. Все це ніщо інше як «подарунки» тих, з ким він співпрацює.


Лікарю, а Ви впевнені, що мені це все потрібно?


 А тепер трішки поговоримо про препарати, які виписує лікар. Ми, звісно, не експерти, але кожен, напевно, помічав, що інколи в рецептах забагато ліків. Зазвичай мова йде про якісь допоміжні препарати, наприклад, вітаміни. А деякі лікарі взагалі усім виписують одне й те саме. Це зазвичай популярно в платних медичних закладах, де за великі кошти лікують одну-дві хвороби, на які мають ліцензію. Все тут дуже просто, можна без ризику просувати певні медичні препарати. Не менш тісна взаємодія склалась у медичних працівників з аптеками: нерідко лікар направляє пацієнта до конкретної аптеки за конкретними ліками. Змови такого типу існують у багатьох країнах. Наприклад, американська фармацевтична компанія Pfizer за незаконний маркетинг своїх препаратів змушена була у 2009 р. заплатити штраф у розмірі 2,3 млрд. дол. Відсутність таких масштабних скандалів в Україні свідчить лише про те, що проблему замовчують і не бажають вирішувати. Крім того, в більшості випадків пацієнт навіть не здогадується, що приймає ліки, які йому зовсім не потрібні, або ж про те, що лікар міг би виписати йому набагато дешевший препарат. На жаль, ми не можемо самостійно взнати, яким дешевшим аналогом можна замінити якийсь дорогий препарат, адже ми не фармацевти та й не хочемо ризикувати. Так, препарат кламед – це український аналог іноземного кларитромецину, аугментин – аналог українського амоксиклаву. Однак не варто самостійно викидати із рецепта непотрібні препарати: це може призвести до негативних наслідків. Лікарі зазначають: іноземні препарати все ж кращі, тому економити недоцільно. Втім, щодо того, який препарат виписати, – дорогий чи дешевий – тут теж є певні нюанси. Коментує пан М.В.: «В нас зустрічають за одягом. Таке справді є: кожен лікар дивиться на пацієнта і оцінює, чи зможе він купити собі дорогий німецький чи американський препарат. Справа в тім, що деякі іноземні препарати і вакцини дійсно, в порівнянні з вітчизняними, діють прямо на очах. Важливо інше: дистриб’юторів багато, тож кожен лікар може вибрати того, хто пропонує найкращий препарат. А взагалі в Україні немає чіткого протоколу, згідно з яким лікар виписує препарати. Лише в екстреній медичній допомозі є чіткі приписи, а в інших випадках ніхто не засудить за те, що ти приписав зайві ліки».


 Також цікаве запитання: чи однаково поширене це явище в різних галузях медицини? Чомусь здається, що, наприклад, в педіатрії лікарі мають бути вкрай обережними у застосуванні нових препаратів. Пан М.В.: «В педіатрії є чіткі протоколи, і якщо ти назначаєш щось інше, то батьки можуть оскаржити це в суді. Однак ці протоколи більше захищають лікарів, ніж пацієнтів. Тому що в них не вказані чіткі препарати, а лише речовини. Тож якщо препарат дав побічну дію, винен виробник даного препарату, а не лікар, оскільки він діяв в межах протоколу».


 Ще нам розповіли цікавий факт такої співпраці в одній з клінік нашого міста, де проводять операції очей. За те, що даний медичний заклад активно застосовує препарат конкретної фармацевтичної фірми, ціна якого 400 грн., вони облаштували їм операційну і виплачують 10% від загального обсягу продаж. В той же час аналог цього препарату коштує 200 гривень!


А що скаже держава?


 Відповідно до ст. 21 Закону «Про лікарські засоби» реалізація (відпуск) лікарських засобів громадянам здійснюється за рецептами та без рецептів лікарів. Яким чином лікар прописує пацієнту ліки без рецепта? У більшості випадків він просто записує на аркуші паперу найменування медикаментів і порядок їх прийому, не ставлячи підпис. Якщо ж в пацієнта виникнуть ускладнення через прийом таких ліків, довести, що їх виписав саме цей лікар, буде важко. Отже, щоб притягти винного до відповідальності, доведеться за власний кошт проводити почеркознавчу експертизу. Та й на практиці притягти винного лікаря до відповідальності, на жаль, доволі важко, адже в медичній сфері існує кругова порука. Про це свідчить, наприклад, скандал з індійською вакциною. Тоді внаслідок ускладнень від щеплення загинув старшокласник, проте жодну особу так і не притягли до відповідальності.


 Як ставляться до цієї проблеми у нас, ми спитали у Незборецького Ігоря Володимировича, начальника Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради: «В будь-якому разі така співпраця оцінюється негативно. Звісно, ми чули про такі випадки, але якихось певних конкретних ситуацій у нашій області не було. Більше того, якщо хтось має таку інформацію, ми відкриті до співпраці, щоб знищити таке явище в медицині. Якщо Ви уважно дивитеся на двері кабінетів, здебільшого помітите вивіски на кшталт «Дистриб’юторам вхід заборонений». Тож наше ставлення є очевидним».


 Та насправді, чи буде лікар лікаря звинувачувати у тому, що хтось з них підробляє в такий спосіб? Адже хоча ніхто не каже це публічно, але всім відомо, що для того, щоб отримати місце гінеколога, наприклад, необхідно заплатити близько 20 тис. у.о. Ми поцікавилися, кому платити цю суму? Нам відповіли: головному лікарю установи, куди Ви зібралися йти працювати. Така ситуація з будь-якою посадою медпрацівника. А приплюсуйте сюди кількість грошей і часу, витраченого на освіту. Проблема в тому, що в нас велика конкуренція, а тому сприятливе середовище для розвитку корупції в медицині. В той час, коли в інших містах гостра нестача лікарів. Висновок для пацієнтів не втішний, бо за такої великої конкуренції і низьких зарплат ситуація не зміниться. Вочевидь тут і лікарі – жертви обставин, і, напевно, якби ситуація з оплатою праці змінилася, їм не довелося б підробляти таким принизливим способом, ризикуючи своєю репутацією.

                                                                                                                                                                                                  Авторський текст).

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення