Понеділок, 25 травня 2020p.

Як не потрапити до психологів-шахраїв

 Нині існує чимало психологів, які рекламують себе як спеціалістів, що допомагають людям вирішувати проблеми свого «я». Однак так само чимало дилетантів, які, маючи диплом «психолога», уже здійснюють консультації «за гроші». При цьому реальної допомоги не надають.


Спеціалісти вважають, що у нашій країні психологія нині є жодним чином юридично не захищеною сферою. Тому кожен з нас легко може потрапити до психологів-шахраїв, які, маючи на руках один лише диплом про свою спеціальність, уже намагаються вирішувати проблеми клієнтів. А останні, до речі, навіть не підозрюють, що різниця між психотерапевтом і практичним психологом існує, і вона суттєва. «Перший має право на визначення діагнозу, а відповідно на призначення медикаментозного лікування. Останній же фактично володіє виключно словом», – розповідає Альона Головіна, тренер психологічної студії «Стимул». Хоча обидва спеціалісти мають право на проведення консультацій. Адже досі в Україні немає законодавчої бази, що регулювала б діяльність психологів, як, наприклад, нотаріусів, адвокатів чи правозахисників. А це означає, що диплом на руках уже дозволяє «лікувати словом» клієнтів за гроші.


Чернівчан турбують стосунки та проблемні діти


«Нині в Чернівцях є більше тридцяти професійних психологів, які працюють у різних напрямках практичної психології. Всі вони мають своїх клієнтів і успішно борються з їхніми проблемами. Хоча свої послуги як психолога пропонують набагато більше псевдопсихологів», – каже  Ірина Толочко, завідувач Центру практичної психології і соціальної роботи управління освіти Чернівецької міської ради. Тому перед тим, як визначитися людині, з яким психологом вона буде працювати надалі, спеціалісти радять задати елементарне запитання: «У якому напрямку Ви працюєте?» Якщо відповідь буде загальною: «У всіх!», знайте: це щонайменше непрофесіонал, найгірше – шахрай. Тому фахівці кажуть: варто таких людей остерігатися, адже психолог-непрофесіонал може завдати набагато більше шкоди психіці людини в результаті своїх непрофесійних дій. «Як лікарі мають вузьку спеціалізацію, так і психологи не є універсалами. Хтось займається складними стосунками у сім’ї. Хтось – важким підлітковим віком. Інші опікуються залежними. Тому відповідно до типу проблем у людей обираються оптимальні напрямки, найбільш прийнятні для роботи з ними», – пояснює Валентина Радчук, завідувач кафедри практичної психології факультету педагогіки, психології та соціальної психології ЧНУ ім. Юрія Федьковича.

 

Найпоширенішими методами, що використовуються у всьому світі, зокрема у Чернівцях, є психоаналіз, системно-сімейна психотерапія і гештальттерапія. Хоча є також психологи, які використовують рідкісні напрямки (такі, як казкотерапія, тілесна практика тощо). А типовими проблемами, з якими звертаються люди до практичних психологів, є сімейно-побутові конфлікти, проблеми у стосунках та з дітьми. Окремою групою фахівці виділяють різного роду залежності, адже кількість людей з такими проблемами щороку збільшується.


Фестиваль практичної психології стартує


Уже другий рік поспіль досвідчені тренери-психологи Буковини організовують Фестиваль практичної психології. «Чому саме фестиваль? Тому що цей формат, на відміну від інших, дає можливість учасникам відчувати себе розкутішими. Віковий ценз не має обмеження. Однак дитячих груп цього року не буде, тому що відсутні відповідні заявки на це. На фестивалі працюватимуть тренери не лише з України, а й з-за кордону (Ізраїль, США). Вони продемонструють свої навики у кожному конкретному традиційному, а подекуди нетрадиційному напрямку психології», – зауважує тренер психологічної студії «Стимул» Микола Кіщук.


На цей фестиваль зможуть потрапити усі охочі, хто відчуває якісь моральні загрози. Один сеанс коштуватиме 300 гривень. Для студентів – 250. А тим, хто об’єднуватиметься в групи, буде значно більша знижка. Альона Головіна каже, що нарешті настав той час, коли до психологів перестали ставитися стереотипно упереджено. «А тому свідомих клієнтів, яким потрібна реальна допомога, більшає. І вони вже не ідуть до подруги з мартіні за розрадою, коли наступного дня до морально важкого стану додається ще й перепій, а звертаються до фахівців. Тому я вважаю, що доречно говорити про те, що у період, коли так масово говорять про те, що наше суспільство стає культурним, сімейний психолог так само необхідний, як сімейний лікар, адвокат чи юрист», – розповідає Альона Головіна.


Допомога психолога тривала і не дешева


Попри усю переконливість фахівців, які твердять: психологію потрібно «спробувати на смак», аби зрозуміти, що вона необхідна, пересічні жителі міста не завжди розуміють цю необхідність, оскільки процедура у психолога і тривала, і фінансово витратна. Приміром, алко- чи наркозалежні клієнти можуть відвідувати психолога роками і не завжди з результатом. Люди звикли шукати сумнівні шляхи вирішення своїх проблем, а це виливається у страх чи сором. Тому Альона Головіна каже, що найголовніше – це знайти справжнього фахівця, і тоді гроші не стануть відмовкою, адже допомога буде реальною.

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...
Альфа-Банк UA CPL

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення