Неділя, 18 квітня 2021p.

У Чернівцях – понад дві тисячі алкозалежних

Медики констатують: і це лише офіційна цифра пролікованих, але невилікуваних алкозалежних на Буковині. Насправді ж неофіційна статистика – набагато більша і страшніша.


 День у цих людей починається зазвичай тоді, коли ще добряче не відійшли від вчорашнього, а випити хочеться знову. Затяжні запої, алкозалежні однодумці, ряд супутніх хвороб, що оточують людей, які і дня не можуть прожити без оковитої.


«Я п’ю як всі. Я п’ю не більше інших. Я п’ю лише по святах»


 56-річний Віктор полюбляв інколи хильнути чарку. Деколи заходив у запої. Проте, як стверджують його сусіди, це були поодинокі випадки. А після смерті сина і дружини чоловік не може й дня прожити без оковитої. У селі на нього нарікають. Мовляв, ось і без роботи лишився, і без сім’ї – і спився. Чоловік же запевняє, що просто не бачить виходу, а під впливом сп’яніння забуває про проблеми.


 Наркологи кажуть, що таких випадків тисячі. У багатьох людей, які зловживають алкоголем, стандартні відмовки: «Я п’ю як всі. Я п’ю не більше інших. Я п’ю лише по святах. П’ю, щоб забутися». При цьому не враховується той факт, що кожна людина вживає алкоголь у залежності від свого стану здоров’я. Для когось достатньо ста грамів спиртного, аби наступило сп’яніння. Для когось не вистачить і півлітра.


 Начальник медичної частини обласного наркологічного диспансеру Анжела Василівна Думітраш каже, що спочатку треба алкоголізм констатувати як діагноз. Для цього є спеціальні медичні критерії, якими керується фахівець. Якщо людина самостійно визнає себе алкоголіком, з нею, як правило, легше працювати. Проте, як показує досвід, більшість хворих, які проліковуються стаціонарно, потрапляють у диспансер після звернення їх родичів. 90% людей, які пробули певний термін на стаціонарному лікуванні, починають самостійно визнавати себе здоровими і проситися додому. Проте лікарі кажуть, що незначний термін втримання ще не позбавляє людину від потягу до алкоголю.


 Говорити про стовідсоткову виліковність від алкоголізму досі не береться ніхто. Лікарі кажуть, що можна лише призупинити розвиток цієї недуги. Як і будь-яка інша хвороба, алкоголізм має тенденцію до стадії ремісії та загострення. «Чим менший період вживання спиртного, тим результативнішим буде лікування. При цьому в будь-який момент може наступити стадія загострення», – каже п. Анжела.


Хтось повертається через тиждень. Хтось – через місяць. Хтось – через роки


 За даними Чернівецького обласного наркологічного диспансеру, за 2010 рік від алкогольної залежності стаціонарно пролікувалося 2177 осіб. З них – 186 жінок. Віра Федорівна Плаксива, завідувач диспансерного відділення, каже: «Станом на початок цього року у Чернівецькій області зареєстровано 11990 осіб, у яких виявлено синдром залежності від алкоголю. З них 2949 – молодь».


 Чимало раніше пролікованих у диспансері неодноразово повертаються сюди на повторний курс лікування. Лікарі кажуть, що існує кілька причин цього: деякі не добувають повний курс лікування, деякі знову починають випивати, а деяким тут просто легше втриматися від «зеленого» змія. «Взагалі повертається приблизно 40% хворих: хтось приходить через тиждень, хтось – через місяць, хтось – через роки. А про тих, що не повертаються, однозначно стверджувати, що вони вилікувалися, неможливо. Швидше через те, що ця категорія людей просто випадає з нашого поля зору», – каже Анжела Думітраш.


 За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна є абсолютним лідером серед сорока країн Європи за кількістю підлітків, які регулярно вживають алкогольні напої. В обласному наркологічному диспансері констатують, що за останні роки значно помолодшало покоління пацієнтів, які поступають на стаціонарне лікування.


200 гривень на день для лікування іноді замало


 За офіційними даними Всеукраїнської організації охорони здоров’я, в Україні споживається 8 літрів спиртного на одну особу на рік. Проте неофіційна статистика свідчить, що – 12 літрів.


 «Станом на перше січня цього року 17807 осіб оглянуто з метою визначення стану сп’яніння. З них тверезими виявилися 6396 людей», – каже Віра Федорівна.


 Наркологи кажуть: така ситуація склалася тому, що алкоголь як наркотик є легальним і загальнодоступним. Навіть для неповнолітніх. Заходи держави не є надто ефективними в боротьбі із надмірним вживанням алкоголю. Суттєво не змінило ситуації ані обмеження продажу спиртних напоїв після 22.00, ані заборона розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях. А раніше ухвалений Закон «Про введення примусового лікування від алкоголізму осіб, що зловживають алкоголем» був скасований, оскільки порушував права людини.


 Стаціонарне відділення обласного наркологічного диспансеру розраховане на 60 місць. Лікарі кажуть, що вільних ліжок немає майже ніколи. А от черга буває. Кошти, що виділяються державою на лікування від алкозалежності, – це крапля в морі порівняно з тим, скільки дійсно необхідно грошей, аби пройти повний курс лікування. Наркологи запевняють, що в деяких випадках навіть 200 гривень на день буде замало, щоб нормально лікуватися. Проте спеціалісти зауважують, що хворі, які прийняли для себе рішення пролікуватися, не шкодуватимуть грошей. Головне, щоб пацієнт «не зламався».


 «Ви ніколи і ніде не побачите висновку, в якому буде написано, що алкоголізм – причина смерті конкретної людини. Причинами можуть бути цироз печінки, інфаркт міокарда, що є наслідками алкоголізму і призводять до смерті», – каже п. Анжела. Попри це смертність внаслідок «хронічного алкоголізму та з усіма побічними ефектами досі займає одне з провідних місць. Оскільки алкоголь має наркотичні властивості, він вражає головний мозок. Отже, будь-яка доза спиртного, навіть незначна, є небезпечною для здоров’я.


Хвороба, сильніша за здоровий людський глузд


 Побутує популярна думка, що чимало алкоголіків вилікувалися і стали іншими людьми. Проте лікарі кажуть, що тимчасова стриманість від алкоголю зовсім не означає, що ці люди видужали повністю.


 Сьогодні чимало екстрасенсів, біоенергетиків, чаклунів і провидиць пропонують нетрадиційні методи лікування алкоголізму. Інтернет, газети, журнали так само час від часу містять інформацію, що нібито медики винайшли результативні методи позбавлення від алкозалежності. Та чи можуть бути ефективними різні промовки, трави, якщо навіть традиційна медицина визнає цю хворобу невиліковною? А якщо її розвиток і вдається призупинити, то тільки тому, що хворий насамперед бажає позбутися цієї залежності.


 Зазвичай людині психологічно важко визнати свою хворобу. Швидше через те, що в суспільстві склалося стереотипне негативне ставлення до людей цієї категорії. Але ж алкоголізм – така ж хвороба, як виразка шлунку чи псоріаз. Проте у кожного алкозалежного свої причини для виникнення цієї хвороби. «Алкоголізм давно визнано сильнішим за здоровий людський глузд. Хочеться відзначити, що більшість наукових досліджень свідчить, що патологія розвитку особистості та неблагополучні сім’ї є основними причинами розвитку цієї хвороби», – каже психолог Людмила Вознюк.


На порталі


«Педагогіка» спеціалісти радять:

Можна припинити вживати алкоголь на деякий час до поступового зменшення кількості його вживання загалом.

Можна менше купувати спиртного та використовувати якомога слабші напої, наприклад, легке пиво, в тому числі і безалкогольне, чи безалкогольне вино.

Не обирати собі «улюбленого» напою.

Стежте за тим, щоб поїсти, якщо довелося вживати алкоголь.

Не вживайте алкоголь після опівночі.

Навчіться казати: «Ні, дякую» і поважайте «ні», яке сказали інші.

Користуючись цими правилами та відмовившись від споживання алкоголю, людина отримує шанс на більш тривале та здорове життя.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення