Вівторок, 17 жовтня 2017p.

Моцарт у рингтоні? Фантастика!

Моцарт у рингтоні? Фантастика!
www.bukpravda.cv.ua
Сьогодні мобільний телефон для молодої людини – старшокласника чи студента Вишу – став звичним предметом першої необхідності. І одночасно, саме завдяки йому – мірою її вихованості.

Не створюючи незручностей, більшість на людях розмовляє стримано і конкретно, але є й багато таких, що здатні по безлімітнику теревенити ні про що годинами, викликаючи незадоволення до себе оточуючих, особливо в громадському транспорті.

А ще й у звукових сигналах (рингтонах) у більшості своїй звучить якась попсова дурня. Але не треба поспішати у даному випадку звинувачувати молодь у наявності поганого мистецького смаку. Як не прикро це констатувати, але на сьогодні часто-густо у молодої людини він просто не сформований.

Але ж цьому повинні навчити в школі? Повинні, але не завжди це відбувається у повній мірі. Вісім навчальних років поспіль по годині на тиждень вивчаючи предмет «Музика, музичне мистецтво», а потім ще три роки у старших класах предмет «Художня культура», при бажанні і належній фаховій підготовці вчителів, певні знання з історії розвитку світового класичного музичного мистецтва отримати можна. Але більше теоретично, оскільки сільська і містечкова молодь не має можливості вживу познайомитися з цією музикою у своїх населених пунктах.

То ж, приїхавши продовжувати навчання в обласні центри, на відміну від своїх однолітків з великих міст, вони не занадто обтяжливі бажанням слухати класичну музику, віддаючи перевагу невибагливим у більшості своїй англомовним і російськомовним пісенним шлягерам.

Про якого там Моцарта у рингтоні їхніх мобільників можна вести мову? І якщо з цим змиритися, відпустивши все на самотік, або як Господь вкаже, толку не буде. Молодь, у своїй більшості повернеться додому після навчання у великому місті дипломованим спеціалістом, але не відчувши при цьому смаку долучення до світової музичної культури, який формується філармонійними концертами, запам’ятавши лише диско-вечори та «шарові» концерти майстрів естради на Соборній площі під час чергових політичних баталій.

І це при тому, що в численних професійно-технічних ліцеях, і у Вишах І-IV рівня акредитації, у яких в Чернівцях на сьогодні навчаються понад 60 тисяч студентів, в щорічних планах проректорів і заступників директорів з виховної та гуманітарної роботи, обов’язково присутні розділи культурно-масової роботи.

Саме вони передбачають відвідини, в першу чергу першокурсниками, у складі своїх навчальних груп, філармонійних концертів, театральних вистав, ознайомлення з експозиціями краєзнавчого і меморіальних музеїв обласного центру, виставок у виставковому залі «Вернісаж» обласного відділення Спілки художників України і художньому музеї, оглядини експонатів музею архітектури і народного побуту під відкритим небом.

Заходи плануються на папері, але як часто втілюються у життя ці, без сумніву, благі наміри?

Оскільки – «Нельзя объять необъятное», – як стверджував Козьма Прутков, то сконцентруємо увагу на відвідинах студентською молоддю філармонійних концертів. У Великій залі філармонії і Будинку органної та камерної музики загальна кількість глядацьких крісел налічує 870. Не дуже велика цифра для обласного центру. І якщо б усе доросле населення Чернівців враз забажало їх відвідувати, на кожного вийшла лише одна можливість за концертний сезон.

Але у житті все виглядає не так трагічно. Аншлагових концертів у згадуваних залах відбувається, не так вже й багато, і ще менше на відміну від меломанів середнього і старшого віку, зазвичай спостерігається молодих облич.

«З метою популяризації перлин світового класичного музичного мистецтва», – розповідає художній керівник обласної філармонії, Заслужений діяч мистецтв України О.Савчук, – «25 років тому однією з перших на теренах тодішнього Радянського Союзу, Чернівецька філармонія за підтримки освітянського загалу міста і області розпочала концерти тематичних музичних абонементів, програми яких були відповідно розраховані на різні вікові групи школярів і студентів.

Пройшло чверть століття, але ця ефективна форма співпраці із закладами освіти збереглася по сей день. Тематичні концерти абонементу 2011-2012 років, присвячені 20-й річниці Незалежності України, під назвою «Музика, музика, музика…», протягом навчального року з успіхом відбувалися в актових залах шкіл і концертних залах філармонії.

На жаль, за останні роки дещо послабився зв’язок в цьому плані з вихованцями ВУЗів обласного центру. В завершеному концертному сезоні абонементні концерти активно відвідували лише студенти обласного училища мистецтв, медичного та політехнічного коледжів, торговельно-економічного інституту.

Наперед, випереджаючі зауваження про фінансову скруту в країні і доволі низький розмір стипендії, відзначу, що загальна вартість п’яти якісних за змістом тематичних концертів, в яких були задіяні всі філармонійні колективи, складала всього 30 гривень.

На сьогодні стільки ж коштує не найдорожчий квиток на один сеанс в кінотеатрах міста, або ж три філіжанки чорної кави у скромненькому барі. Тому, вважаю, що справа не у фінансовій складовій питання, а в елементарному послабленні уваги у вишах Чернівців до цієї важливої складової естетичного виховання молоді.

Ми завжди люб’язно запрошуємо студентську молодь до своїх залів, а також чекаємо запрошень до виступів артистів безпосередньо в актових залах навчальних закладів як в Чернівцях, так і в сільській місцевості. На наш погляд, виглядає доцільним, така практика співпраці, при якій на наші абонементні концерти у просторі і теплі зали районних будинків культури на шкільних автобусах будуть наїжджати учні з невеликих за кількістю учнів сільських шкіл І-ІІ рівня акредитації».

До сказаного Остапом Васильовичем, хочу додати, що під час численних моїх спілкувань з проректорами та заступниками директорів навчальних закладів Чернівців з виховної та гуманітарної роботи, також склалося враження про те, що певна частина їх була просто не проінформована про наявність філармонійних абонементів. А дехто з них не хоче зайвих клопотів для себе, як то керівництво кафедри музики педагогічного факультету Чернівецького Національного університету імені Ю.Федьковича.

А хто ж, як не студенти цієї кафедри, в першу чергу повинні показувати в цій діяльності приклад студентам інших факультетів.

Не зайвим буде також нагадати про те, що всі 25 років філармонійні абонементні концерти розробляються за сприяння Управління культури та Головного управління освіти і науки обласної державної адміністрації.

Тому цілком логічною виглядає доцільність до настання нового навчального року розглянути це нагальне питання на спільному засіданні колегій обох управлінь з прийняттям відповідних рекомендацій керівництву загальноосвітніх навчальних закладів і Вишів обласного центру і районів області.

І тоді вже можна бути впевненим, що відвідавши цикл абонементних концертів філармонії і здійснивши перше знайомство зі світовою музичною класикою, і учні, і студенти у подальшому з цікавістю прийдуть і на репертуарні класичні концерти вітчизняних і зарубіжних колективів і окремих виконавців, як у складі своїх навчальних груп, так і самостійно, відчувши нагальну потребу їх подальшого прослуховування, яку, більшість з них пронесуть через все своє життя, передавши у спадок дітям і онукам.

І без сумніву, одночасно в рингтонах їхніх мобільників значно побільшає, ставших для них улюбленими, мелодій світової музичної класики, які звучать у всесвітньовідомих творах Моцарта, Баха, Вівальді, Бетховена, Вебеля, Чайковського, Лисенка, Лятошинського, Скорика і багатьох інших музичних велетнів минулого і сьогодення.
Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Галицька верстка

Нові блоги

Опитування

Чи довіряєте ви Уряду Гройсмана?
Так, довіряю - 13%
Ні, не довіряю - 87%
Всього голосів: 54

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення