Четвер, 21 січня 2021p.

У святкові дні чернівчани не могли зареєструвати померлих родичів

До нас у редакцію звернулися чернівчани, які залишилися незадоволені роботою міського органу ДРАЦС під час реєстрації та отримання довідки про смерть родичів. Виявилося, що неможливість отримати довідку про смерть рідних не була провиною міської служби реєстрації актів цивільного стану.

Як розповідає начальник відділу ДРАЦС Чернівецького міського управління юстиції Вероніка Чепіль, з 2 по 10 січня у Чернівцях померло 70 людей. «Не всім чернівчанам вдалося зареєструвати смерть рідних одразу, – розповідає пані Вероніка, – але хочу сказати, що у нас був лише один вихідний – 1 січня. В інші дні ми по кілька годин працювали: 31 січня – з 9 до 13 години і 2 січня до 3 години, а також 3 та 9 січня, коли всі інші державні служби відпочивали. Якщо ми не могли зареєструвати смерть людини і внести її ім’я в базу даних, то це не наша провина, бо ми на роботі були, але з невідомих нам причин не було зв’язку з електронною базою даних у Києві. Все ж таки другого числа вдалося зареєструвати кількох людей, але довелося почекати. Наступного дня зареєстрували всіх, хто не зміг раніше потрапити у базу даних».
«Під час проведення своєчасної державної реєстрації смерті осіб слід звернути увагу на той факт, що законодавством передбачений термін подачі заяви про державну реєстрацію смерті до органу ДРАЦС не пізніше 3 днів з настання смерті чи виявлення трупа, – додає Вероніка Чепіль. – Медичний заклад видає свідоцтво про смерть, форма якого затверджена Міністерством охорони здоров’я». Але не всім легко отримати деякі необхідні довідки, бо робота наших державних службовців, як відомо, дорого коштує.
Розповідає чернівчанин Василь Драганчук: «У нашої сусідки померла мама. Родичі не хотіли віддавати тіло на судмедекспертизу, бо не було ніяких причин на це, але дільничний терапевт не видавала довідку. Тож довелося заплатити судмедекспертам, і тільки після цього вони отримали документ від лікаря. Моя думка така, що це лише гроші з людей вимагають, бо тільки перевезення тіла до приміщення судмедекспертизи коштує 400 гривень».
Підставами для державної реєстрації смерті є й інші документи: рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів СБУ у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом із свідоцтвом лікаря про смерть до відділу ДРАЦС. На підставі цих документів орган ДРАЦС реєструє смерть громадянина. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем проживання.
Після проведення державної реєстрації смерті відділ ДРАЦС видає свідоцтво про смерть і витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть або відповідну довідку на поховання у разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, що передбачено п.15 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, для отримання допомоги на поховання. Відповідно до пункту 14 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, якщо померлий мав паспорт або паспортний документ, а також військово-облікові та пільгові документи, то орган ДРАЦС, який реєструє смерть, вилучає їх і в цих документах проставляє відповідний штамп про смерть власника. Не передача зазначених документів померлих не є перешкодою для державної реєстрації смерті. Необхідно підкреслити, що свідоцтва про смерть повторно видаються другому з подружжя, а також дітям, близьким родичам померлого (братам і сестрам, онукам, діду й бабі як з боку батька, так і з боку матері), особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом при пред’явленні ними відповідних документів, а також на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Нагадаємо, що спільним Наказом Генпрокуратури, МВС і МОЗ №102/685/692 від 25 жовтня 2011 року затверджено «Порядок взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини». Новий Порядок передбачає, що кожна смерть в Україні має бути зареєстрована в присутності міліціонера.
В українців є багато нарікань на новий порядок реєстрації смерті, адже тепер без усіх довідок і документів неможливо поховати померлу людину, а окрім біганини по різних службах, у родичів померлих і так багато клопоту і витрат. Знову українці стають рабами заплутаної бюрократичної системи, в яку нові можновладці створюють додатки і доповнення. Найцікавіше, що людей ніхто не питає, а їх лише ставлять перед фактом, що і скільки кому потрібно заплатити. Щоб швидше і з комфортом поховати родичів, доводиться тепер кожній службі «давати на лапу», щоб не гальмували процес реєстрації. Коли ж закінчиться це знущання і над живими, і над мертвими?
Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення