Четвер, 18 серпня 2022p.

Одвічне квартирне питання: не хочу соціальне – хочу приватне!

 Незважаючи на те, що все навколо рухається з шаленим темпом, питання житла залишається все таким же актуальним. Коли вартість квадратного метра жилої площі сягає тисячі й більше доларів, заволодіти бажаними квадратними метрами інколи стає недосяжною мрією. Молоді з нинішніми зарплатнями марно навіть мріяти без сторонньої допомоги, додаткового доходу чи просто везіння – отримати власне помешкання. Втім, у молодих принаймні є молодість і час на придбання житла, а коли з подібною проблемою стикаються літні люди, мимоволі переймаєшся співчуттям. Та за збігом обставин в обов’язки журналіста входить не лише співчувати, а й допомагати в силу своїх можливостей. Тож, коли до редакції нашої газети звернувся чоловік похилого віку з проханням висвітлити його квартирну проблему, ми, звісно, дали йому позитивну відповідь.


 Мешканець міста Криган Олексій Ілліч, 1939 року народження, пенсіонер, ветеран органів внутрішніх справ зі статусом «дитина війни». На сьогодні чоловік проживає у гуртожитку, що розташований за адресою: вул.Полєтаєва, 12, кімната 2-26. Живе не один, а з дружиною. Літні люди проживають тут вже близько 10 років згідно з укладеним договором 2002 року з підприємством «Чернівецірембуд». Та справа в тім, що, відповідно до рішення Господарського суду Чернівецької області від 16-18 жовтня 2001 року у справі 5/312, право власності обласного колективного виробничого підприємства «Чернівцірембуд» визнано на 56/100 частин будівлі гуртожитку. І, як Ви, напевно, здогадалися, кімната нашого героя теж стала власністю товариства. Оскільки п. Криган не встиг її приватизувати, ТзОВ «Чернівцірембуд» повідомило пенсіонеру (як і всім іншим мешканцям в аналогічній ситуації), що тепер йому треба викупити свою кімнату, якщо він хоче і надалі тут проживати. Експерт-оцінювач ОБТІ зробив необхідну оцінку майна, відповідно до якої ціна кімнати склала 70 262 грн. Враховуючи соціальний стан пенсіонера, товариство запропонувало викупити житло в кредит, терміном на два роки, сплативши перший внесок у сумі 35 131 гривні.


 І все б нічого, але пенсіонер категорично не згоден на висунуті умови, і причина цілком передбачувана – елементарна відсутність коштів. Де ж непрацюючому 72-річному пенсіонеру взяти 35 тисяч гривень?


 Розповідає Олексій Ілліч: «Я живу в цьому помешканні майже 10 років і іншого житла, куди я б зміг переїхати, не маю. За час проживання за власний кошт значно покращив умови в кімнаті, провів водопровід і каналізацію, встановив унітаз і умивальник, водо- та електролічильники. А тепер мене змушують викупити кімнату. Та де ж мені дістати такі гроші? 70 тисяч гривень – це велика сума, тож я засумнівався, що житло оцінили справедливо. У зв’язку з цим замовив провести власну судову будівельно-технічну експертизу кімнати з метою визначити розмір площі кімнати і її справжню ринкову вартість. У результаті вийшло 64 630 грн., бо кімната складає 16,80 кв. м, а не 19,30 кв. м, як про це зазначено в листі департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, і за користування якою я в зазначеному розмірі сплачував комунальні послуги.


 До цього часу ТзОВ «Чернівцірембуд» ухиляється від укладення зі мною договору про викуп цієї кімнати в розстрочку з виплатою грошових сум протягом шести років у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», яким передбачений термін виплати коштів в розстрочку за придбання кімнати до 10 років з внесенням першої суми у розмірі 10% від загальної вартості».


 Що ж, позиція пенсіонера зрозуміла, тож, звісно, ми вирішили з’ясувати, що думають його опоненти і чи має пенсіонер підстави та реальні шанси отримати згоду на свої вимоги. Адже на сьогодні «Чернівцірембуд» є приватним підприємством, а оскільки гуртожиток, про який йдеться, належить їм, то й розпоряджатися вони ним можуть на власний розсуд.


 Гаврилюк Василь Іванович, директор ТзОВ «Чернівцірембуд»: «Почнемо з того, що цей гуртожиток був побудований у 70-х роках на кошти тресту для працівників державного колективного підприємства «Облрембуд», а п. Криган ніколи не був нашим працівником. Так сталося, що у 2004 році, у зв’язку зі змінами законодавства, ми викупили будинок, у якому знаходився гуртожиток, що на сьогодні ліквідований, а на його базі створене ОСББ «Ремонтник». Частина кімнат після створення покращених умов була приватизована, а інша частина перейшла у власність товариства. Кімната 2-26, де проживає Олексій Ілліч, теж. Тому ми запропонували йому, як і іншим мешканцям гуртожитку, викупити кімнату у власника майна на загальних умовах, але п. Криган не погоджується і вимагає замість 2 років у розстрочку – десять. Але самі розумієте, враховуючи його поважний вік, хто виступить гарантом погашення заборгованості? Звісно, ми розглянемо його прохання, однак з його боку некоректно ставити перед нами вимоги. Він вже майже п’ять років ухиляється від укладення договору, бо просто хоче отримати це житло безкоштовно. Але це неможливо, інша справа, якби він був нашим працівником. Це житло йому надали на тимчасове проживання, як колишньому працівнику внутрішніх органів у зв’язку з тим, що йому ніде було жити, оскільки через особисті причини продав чотирикімнатну квартиру, яку безкоштовно приватизував у 1997 році. Враховуючи його соціальний стан, ми запропонували йому соціальне житло, тобто він може проживати в цій кімнаті протягом усього життя, однак він не погоджується, оскільки хоче приватизувати цю кімнату і залишити її у спадок онуку».


 Як видно, ситуація є досить двозначною. На запитання, чому Олексій Ілліч не погоджується на соціальне житло, запропоноване йому, він відповідає: «Якщо за законом я можу отримати кімнату у власність, чому це не зробити?» А й справді, чому б і ні?! Тому стало цікаво, чи дійсно у пенсіонера є законні підстави отримати цю кімнату.


 Коментує приватний нотаріус Віра Каленюк: «Закон «Про приватизацію фонду державного майна» є, але кімната 2-26 на Полєтаєва, 12 вже є приватним майном, а тому власники ТзОВ «Чернівцірембуд» мають право розпоряджатися цим майном: продавати, дарувати та інше. Тут все залежить від того, як вони між собою домовляться. У будь-якому разі п. Криган має погоджуватися на їхні умови, а не висувати свої».


 Щоб не бути упередженими, ми вирішили отримати ще консультацію, люб’язно надану нам юридичною агенцією «САНА». Коментує адвокат Віктор Мандзюк: «Права власності у цій справі не порушені. Договір купівлі-продажу укладається за обов’язкової згоди двох сторін по всіх пунктах договору: предмет, ціна і строк. У цій справі ціна визначена експертизою. Укладаючи договір купівлі-продажу в розстрочку, сторони обов’язко мають дійти згоди щодо строку його дії. Тобто виконання умов пана Кригана можливе лише за згоди ТзОВ «Чернівцірембуд», і диктувати умови в цьому питанні він не вправі. Стосовно статті 6, на яку посилається Олексій Ілліч, то тут варто зауважити, що в цій статті законом регулюється питання передачі у власність громадян тих приміщень у гуртожитку, що перебувають у державній власності. У цьому випадку гуртожиток і кімната 2-26, про яку йдеться, належить ТзОВ «Чернівцірембуд», і тому ця стаття на неї не поширюється».


 Отже, ситуація спірна, і хай кожен читач зробить власні висновки. Варто зазначити, що пенсіонер не один у своїй біді, таких невикуплених кімнат у цьому будинку ще близько десяти. Хтось не має коштів сплатити кредит, хтось не хоче, а хтось, як і п. Криган, шукає вигідні для себе умови. Власники стверджують, що виселяти поки що нікого не збираються і з усіма намагаються знайти спільне рішення. Винятками, за словами директора підприємства, будуть лише ті, хто злісно ігнорує свої обов’язки і не сплачує комунальні платежі. До таких суб’єктів будуть застосовуватися кардинальні заходи.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення